Itálie
Hnutí pěti hvězd má problémy. Neustále mu ubývají voliči
30.01.2020 11:52
Vládnoucí italské Hnutí pěti hvězd (M5S) se potýká s odchody svých členů a zásadními rozkoly, které nejspíš nebude možné na březnovém kongresu překonat, napsala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení zástupců protestního hnutí. Strana, která v posledních parlamentních volbách v roce 2018 získala dvakrát tolik hlasů než její hlavní soupeř, řeší nejrůznější problémy již delší dobu. Před týdnem oznámil svůj konec v čele strany italský ministr zahraničí Luigi Di Maio.
Strana po volbách vytvořila koalici s krajně pravicovou Ligou Mattea Salviniho a začala ztrácet hlasy. Koalice se rozpadla a M5S loni v létě vytvořila nový kabinet s tehdy opoziční středolevou Demokratickou stranou. Voliči jí ale ubývají i nadále. Poslanci strany i její stoupenci jsou totiž rozpolcení: jedna část z nich se chce vrátit ke kořenům a fungovat jen jako protestní hnutí, další část by ráda upevnila vztah s Demokratickou stranou a poslední část by se naopak chtěla navrátit ke spojenectví s krajně pravicovou Ligou. V posledních regionálních volbách, které se v neděli konaly v severní Itálii, získal kandidát M5S pouhých 3,5 procenta hlasů.
"Dříve byly vztahy v hnutí poetické a vládla tam naděje, nyní získaly navrch konflikty a podezření," říká Max Bugani, dlouholetý politik hnutí, který nyní pracuje pro starostku Říma Virginii Raggiovou rovněž z Hnutí pěti hvězd. Podle Buganiho hrozí, že se strana vzniklá v roce 2009 může brzy rozpadnout a bylo by to prý i lepší než "neustále se snažit pokračovat, ale přitom se každý den hádat".
Italský premiér Giuseppe Conte se přiklání na stranu těch, kteří by chtěli upevnit spojenectví s Demokratickou stranou. Chce totiž, aby vládní koalice vytvořila protiváhu populární Salviniho Lize. Tuto strategii podporuje i zakladatel M5S Beppe Grillo, nicméně proti jsou jiní vlivní politici hnutí jako například Di Maio. Ti by si raději představovali, aby strana zůstala někde uprostřed, a mohla se tak v případě potřeby připojit k pravicovým, ale i levicovým silám.
Strana M5S vznikla v roce 2009 jako protestní hnutí, které kritizovalo tehdejší politické vedení. S nástupem Di Maia do jeho čela se ale rétorika M5S zmírnila, citelně například v kritice EU.
V posledních volbách v roce 2018 bylo M5S nejsilnější stranou, když dostalo téměř 33 procent hlasů, zatímco Ligu tehdy volilo asi 17 procent hlasujících. Loni ve volbách do Evropského parlamentu se ale M5S propadlo zhruba na polovinu. Kolem 16 procent dávají této straně i nynější průzkumy, zatímco Salviniho Ligu by nyní volilo zhruba 30 procent voličů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.