Pohled Jordánky
"Islám nenavádí k zabíjení. Obraz muslimů je pokřivený"
08.04.2016 20:01
Obraz muslimů v médiích i představách lidí na Západě je pokřivený, řekla během diskuse v Knihovně Václava Havla jordánská reportérka Rana Husseiniová. Vyznavači islámu se podle ní kvůli teroristům dostávají do podobné situace, v níž byli Židé během druhé světové války. Přiznat muslimskou víru dle jejích slov často znamená vystavit se negativním reakcím okolí.
"Říkám občas lidem, že to je, jako bychom byli Židé ve čtyřicátých letech. Bojíme se říct, že jsme muslimové, protože nás čeká pronásledování, lidé se na vás budou dívat, budou z vás mít strach," popsala Husseiniová novinářům. "Obraz muslimů je pokřivený v médiích i v myslích lidí," dodala reportérka anglicky psaného jordánského deníku The Jordan Times.
Příčinu vidí v tom, že teroristé se hlásí k islámu. Husseiniová podotkla, že své činy by mohli ospravedlňovat čímkoliv. "Je to, jako kdyby někdo něco takového provedl a řekl, že to dělá ve jménu této knihovny," přirovnala.
I v médiích se podle ní projevuje tendence zdůrazňovat, že někdo je muslim. "Když muž zabije svou ženu, tak se o něm nenapíše, že je křesťan, žid nebo ateista. Ale pokud je to muslim, tak se to něm řekne. To je problém," soudí. Jordánská novinářka je přesvědčená, že islám nevyzívá k vraždění. "Islám neříká, běž a zabíjej," shrnula svůj pohled.
Husseiniová se víc než dvacet let své kariéry věnuje vraždám ze cti. Jejich oběťmi jsou nejčastěji ženy, které podle názoru svého okolí poškodily jméno rodiny. Přímí příbuzní - bratři nebo otcové - je zabijí, aby rodinu znovu očistili. Novinářka téma otevřela v roce 1993, když se dozvěděla o osudu šestnáctileté dívky. Ta otěhotněla se svým bratrem, který ji znásilňoval. Po tajném potratu jí rodina domluvila sňatek s mužem starším o čtyřicet let. Půlroční manželství skončilo rozvodem. Po něm dívku zabil jeden z jejích bratrů.
Za dobu, co se otázce věnuje, nejen jako novinářka, ale i jako bojovnice za lidská práva, se prý díky tlaku společnosti podařilo na zločiny upozorňovat a také je trestat. "Dřív to bylo tak, že se řeklo, že tu ženu třeba srazilo auto, a nikdo se o nic nezajímal. Teď už se po ohledání zjistí, že ji to auto přejelo desetkrát, tudíž to pravděpodobně nebyla nešťastná náhoda," uvedla v nadsázce.
Řada případů podle ní zůstane utajená, protože samotné rodiny provinilou doslova smažou. Zničí věci, které připomínají její existenci, včetně fotografií. "Když je ta žena těhotná, tak se soustředí na to, aby zabili i..." popsala a místo, aby dokončila větu gestem ukázala na břicho.
Vraždy ze cti se podle Husseiniové odehrávají v řadě zemí, zmínila Jordánsko, Indii, Pákistán, Jemen. Některé případy jsou známé i z prostředí uzavřených komunit imigrantů v Německu, Velké Británie nebo Spojených států. Podle údajů OSN takto ročně přijdou o život tisíce žen. Husseiniová odmítá, že při těchto vraždách šlo o náboženství. "Nikdo mi nikdy neřekl, že zabíjel kvůli víře. Je to spíš o kultuře, o společnosti. Lidé se bojí, co si o nich druzí budou myslet," popsala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.