Apokalyptická atmosféra
Itálii zasáhl koronavirus: ztichlé ulice a vyprodané obchody
26.02.2020 05:56
Rychlý nástup epidemie koronaviru obyvatele severu Itálie zaskočil a atmosféra v nejpostiženějších městech občas připomíná postapokalyptické filmy: na opuštěných ulicích se prohání vítr, restaurace a kavárny jsou zavřené, v několika málo otevřených obchodech zákazníci narážejí na prázdné regály a před lékárnami se tvoří fronty. S možnou hrozbou se lidé vyrovnávají různě, někteří to berou sportovně a užívají si nečekaného volna, jiní bojují s obavami, napsaly ve svých reportážích agentury AFP a DPA.
"Naše město přežilo všechno, včetně druhé světové války," řekl reportérovi stanice BBC po telefonu Francesco Passerini, starosta patnáctitisícového města Codogno, pro nějž platí přísná karanténa. Podle něj je ve městě klid, zásoby potravin a léků jsou dostatečné a panice nikdo nepropadá. Andrea Alloni, jeden z obyvatel Codogna, ale přiznává, že spousta lidí kolem něj už má kvůli epidemii takový strach, že berou uklidňující léky, aby vůbec v noci dokázali usnout.
"Věříme tomu, že veřejný zdravotní systém to dokáže zvládnout, pokud půjde o několik stovek případů. Ale pokud čísla porostou, už nedokáže udržet krok. Modlím se k Bohu, aby se to nestalo," říká Alloni.
Podobně to vidí jeden z jeho sousedů, 33letý učitel Roberto Cighetti. "Jsou tu rodiny, které to berou sportovně. Jiné rodiny, hlavně ty, kde už někdo onemocněl, jsou znepokojené. A jsou i rodiny, které bezdůvodně propadají panice," řekl Cighetti agentuře DPA.
"V naší malé vsi se za ty tři dny všechno změnilo. Panuje tu atmosféra jakéhosi neskutečna. Nikdy jsme si nemysleli, že se ocitneme ve stejné situaci jako lidé z těch čínských měst. Dívali jsme se na ně v televizi a říkali jsme si, že jsou to chudáci, když musejí zůstat zavření doma," řekl AFP farář Nunzio Rosi z vesnice Zorlesco nedaleko Codogna, která také spadá do přísně izolované oblasti. Duchovní nyní slouží mše bez věřících a dveře kostela otevírá jen jednotlivcům. Právě se vrátil z pohřbu, na němž musel obřad zkrátit na pět minut a účastnit se mohl jen jediný příbuzný.
Nárůst počtu nakažených
Podle kněze je ale všechno zlé pro něco dobré a lidé, kteří obvykle padají pod tíhou pracovního stresu a povinností, si mohou nyní dopřát klidný čas strávený s rodinou. Řada z nich si ale podle všeho tuto nečekanou dovolenou užít nedokáže. "Jsme země na pokraji nervového zhroucení," citovala agentura AFP bankéře z provincie Brescia, podle kterého kvůli epidemii bují strach a konspirační teorie.
Téměř surreálné scény však nezažívají jen lidé, kteří jsou v karanténě, ale i obyvatelé blízkých měst. Například turisty obléhaná Piacenza byla o víkendu poloprázdná, neobvykle tiché je třeba i centrum Benátek a v milánských supermarketech docházejí sušenky a těstoviny, napsala agentura DPA. Nemocných přitom dál přibývá, zatímco ještě v pondělí úřady hlásily 220 nakažených, v úterý jejich počet stoupl už o 60 osob.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.