Pomoc z Bruselu
K EU čelem, k Ivanovi zády... Unijní plyn do Moldavska
15.01.2015 06:30
Poprvé od své nezávislosti dostává Moldavsko už několik dní zemní plyn ze Západu. S mírným zpožděním získala předtím firma Vestmoldtransgaz licenci na transport plynu novým plynovodem mezi Iasi na severovýchodě Rumunska a městem Ungheni na moldavské hranici.
Dosud byla bývalá sovětská republika (1944 až 1991 jako Moldavská SSR) v importu plynu plně závislá na Ruské federaci. Nicméně proevropská vláda v Kišiněvu se snaží od roku 2009 až fatální energetickou závislost prolomit.
Moldavská státní firma Vestmoldtransgaz provozuje od začátku loňského září také moldavskou část nového, celkem 43 kilometrů dlouhého plynovodu. Ten byl uveden do provozu až dva roky po původně plánovaném termínu.
Kabinet v Kišiněvu by ale na takový projekt neměl peníze, a tak lví část nákladů fakticky převzala Evropská unie. Důvody jsou hlavně strategické - i z pohledu proevropských Moldavanů.
Dohoda o dodávkách suroviny s rumunskou energetickou firmou OMV Petrom zatím ale předpokládá jen dodávku 50 milionů metrů krychlových. Cena je 227 dolarů (asi 5450 korun) za tisíc kubíků, což je přibližně o 20 procent méně, než za kolik kupovalo Moldavsko plyn od Gazpromu.
Ruský státní koncern účtoval Moldavsku nejvyšší, politicky motivovanou cenu.
Podle Adriana Candy, úřadujícího ministra hospodářství Moldavska, je sice nový tok plynu z Rumunska do jeho země na začátku ještě slabý, ale může rychle zesílit. Pokud se použijí silnější kompresory, měla by kapacita plynovodu dosáhnout 1,5 miliardy krychlových metrů.
"Začínáme alternativní zásobování Moldavska plynem," prohlásil Mondu, člen vlády maličké a chudé země ležící mezi Rumunskem a Ukrajinou, která se ještě stále musí vypořádávat s obchodními tlaky ze strany Ruska.
Tento rok by měl být plynovod prodloužen směrem na západ až do hlavního města Kišiněva. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) k tomu vypracovává studii.
Moldavsko může po asociaci s EU z června loňského roku a jako dlouholetý člen evropské Energetické charty opět počítat s finanční podporou Bruselu při stavbě 120 kilometrů dlouhého úseku plynovodu na svém území. Předpokládané náklady na stavbu činí 70 milionů eur.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.