Reakce politiků
Kdo je diktátor? Vzdoruj Katalánsko! vzkázal Maduro
02.10.2017 07:26
Z řady evropských zemí přišly kritické reakce na nedělní násilí, které provázelo akce španělské policie proti katalánskému referendu o nezávislosti. Skotská premiérka Nicole Sturgeonová ještě před jeho skončením vyzvala Španělsko, aby "změnilo kurz" a aby nechalo lidi v klidu hlasovat. Belgický premiér Charles Michel vybídl k dialogu a odsoudil všechny formy násilí. Britský ministr zahraničí Boris Johnson vyjádřil znepokojení nad násilím v Katalánsku, ale dodal, že referendum bylo neústavní.
Sturgeonová, která patří mezi aktivní zastánce skotské nezávislosti na Británii, na Twitteru uvedla, že je stále více znepokojena fotografiemi policistů hrubě napadajících katalánské voliče.
"Bez ohledu na názor na nezávislost bychom měli všichni odsoudit scény, jimiž jsme svědky," prohlásila skotská politička. Zároveň vyzvala Španělsko, aby "změnilo směr, než se někomu vážně ublíží". "Nechte lidi hlasovat v klidu," dodala.
Michel napsal na Twitteru, že "násilí nikdy nemůže být odpověď". Šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont mu poděkoval za výzvu proti násilí a k politickému dialogu.
Britský ministr obchodu Liam Fox vyjádřil politování nad násilím a zároveň ho odsoudil. Dodal nicméně, že referendum o nezávislosti je záležitostí španělské vlády. Šéf britských labouristů Jeremy Corbyn označil policejní násilí za šokující a vyzval k politické řešení španělské ústavní krize.
Předseda německých sociálních demokratů Martin Schulz označil eskalaci násilí ve Španělsku za znepokojivé. Podle něho musí Madrid a Barcelona přispět ke snížení napětí a hledat prostředky k dialogu.
Zástupce liberálů v Evropském parlamentu Guy Verhofstadt upozornil, že se nechce míchat do vnitřních záležitostí Španělska, ale násilí odsoudil "se vší rozhodností". Předseda socialistů v europarlamentu Gianni Pittella hovořil o smutném dni pro Španělsko a Evropu. "Řešení může být jen politické, ne policejní," upozornil.
"Kdo je diktátor?"
Mluvčí katalánské regionální vlády Jordi Turull dnes prohlásil, že španělská vláda se bude zodpovídat mezinárodnímu soudu za násilí spáchané španělskou policií během referenda.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro dnes obvinil španělského premiéra Mariana Rajoye z pokrytectví, když podporuje venezuelskou opozici, ale sám se snaží zlomit odpor ve své zemi pomocí policejního násilí.
"Kdo je diktátor? Mariano Rajoy si vybral krev, klacky, údery a útlak proti ušlechtilým lidem. Vzdoruj Katalánsko! Latinská Amerika tě obdivuje," prohlásil Maduro.
Venezuelská opozice vzápětí z pokrytectví obvinila Madura, jehož bezpečnostní složky se snaží násilím umlčet domácí opoziční kruhy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.