Rozhovory na klimatické konferenci v Kodani, z níž má vzejít nástupce kjótského protokolu o omezování škodlivých emisí oxidu uhličitého, byly dnes přerušeny.
Rozvojové země vedené africkými státy opustily jednání a požadují větší závazky bohatých zemí ke snížení produkce skleníkových plynů.
Představitelé rozvojových států se odmítli zúčastnit jednání pracovních skupin, ve kterých zástupci 192 zemí světa pracují na nové celosvětové smlouvě o ochraně klimatu, dokud jejich požadavky nebudou vyřešeny. V čele protestu stojí africké země, které podporují další členové skupiny G77.
"Nic se zde v tuto chvíli neděje," řekl novinářům delegát z Bangladéše. Podle něj
rozvojové země požadují, aby dánská ministryně klimatu a energetiky a zároveň předsedající konference Connie Hedegaardová upřednostnila v agendě jednání emisní závazky průmyslových zemí.
ČTĚTE TAKÉ: EU dá chudým zemím na boj s klimatem 190 miliard
Luxusní hotely politikům, klece pro demonstranty
Policie nakonec v Kodani zadržela 968 aktivistů
Tento krok zkomplikoval kodaňské rozhovory, kde vyvrcholily dlouhodobé rozpory mezi bohatými a chudými státy. Rozvojové země požadují od vyspělých protějšků finanční pomoc, aby byly schopny dosáhnout snížení emisí škodlivin do ovzduší. Jednání v Kodani jsou naplánována do pátku.
Rozvojové země požadují od vyspělých
protějšků finanční pomoc, aby byly schopny dosáhnout snížení emisí škodlivin do ovzduší.
Je zatím nejasné, jak bude se bude konference dále pokračovat. Pravděpodobná jsou neformální jednání, uvádějí dánská média.
Když se zpráva o blokujícím postoji Afričanů rozšířila, začalo asi 200 aktivistů před konferenčníém centrem skandovat: „Jsme s Afrikou - cíle z Kjóta hned".
Foto: ČTK/AP