Ukrajina
Komik prezidentem? Budou ho lákat do ruské pasti, míní odborník
30.04.2019 05:50 Rozhovor
V prezidentských volbách na Ukrajině jednoznačně zvítězil komik a herec Volodymyr Zelenskyj. Svým voličům sliboval spíše obecně boj s korupcí, udržení vazeb se západem a ukončení války na východě země. Politický nováček tak představuje velkou neznámou. Kam budou směřovat jeho politické kroky? A je skutečně loutkou ukrajinského oligarchy? Nejen na tyto otázky odpověděl v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ analytik Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.
Čemu přisuzujete výhru Zelenského? Nejednalo se spíše o fakt, že voliči zkrátka nechtěli podpořit stávajícího prezidenta Porošenka? Nebo mu pomohla celosvětová nedůvěra vůči profesionálním politikům?
Já si myslím, že od obojího trochu. Výsledky jasně dokumentují skutečnost, že tyto volby byly vlastně referendem o Porošenkovi. Ukrajinci dali jasně najevo, že chtějí změnu. Může to být obecná únava z politiků, nedostatečný vliv reforem na běžný život obyvatel i únava ze samotného Porošenka. Neznamená to ale, že nyní odmítají všechna pozitiva, za která se Porošenko v uplynulých pěti letech zasadil. Jeho model se ale v minulých letech vyčerpal a Ukrajinci nechtějí stagnaci. Možná právě proto dali opravdu silný mandát Volodymyru Zelenskému. Zároveň to určitě zapadá do širšího kontextu světového pořádku, ale myslím si, že na Ukrajině je situace poměrně specifická, je tam velmi složitá vnitropolitická situace. Ta je navíc ještě umocněna konfliktem s Ruskem, který vnitropolitické spory ještě zhoršuje.
Nový ukrajinský prezident je původním povoláním komik a herec. Je tedy pro mnohé lidi "velkou neznámou". Lze už nyní předpovědět jeho první politické kroky?
Do úřadu nastoupí až na začátku června. Nicméně již zčásti představil svůj tým, což nám může trochu napovědět, jakým směrem se bude jeho agenda ubírat. Po celou dobu Zelenskyj zdůrazňoval svůj apolitický charakter, označoval se za jednoho z lidu. Mezi jeho poradci jsou i někteří ekonomičtí reformátoři, ale také nové tváře, což nám může naznačit, že se bude snažit přijít s novými řešeními. Poměrně silně se vyslovoval k ukončení konfliktu s Ruskem, chce zastavit násilí a například pokračovat v jednáních s Putinem. Poslední diplomatická vyjádření z ruské strany napovídají, že se Zelenského budou snažit nalákat do takzvané ruské pasti. Zkrátka ho přimět k novému přístupu. Můžeme být například svědky toho, že jako smířlivé gesto Putin přes svého prostředníka na Ukrajině Medvedčuka propustí 28 nelegálně zadržovaných ukrajinských námořníků. Zelenskyj se ale sám vyslovuje pro pokračování euroatlantického trendu a utužování silných vztahů se Západem. Tam žádné výrazné změny oproti současnému stavu neočekávám.
Co bude tedy klíčové v prvních dnech a týdnech?
Bude to několik kroků v personální oblasti. Zaprvé, kdo se stane příštím ministrem zahraničních věcí a ministrem obrany. Další klíčové jmenování bude v právní oblasti, protože tam má prezident také poměrně důležitou kompetenci - jmenuje šéfa generální prokuratury. Zelenskyj už také zmínil, že pravděpodobně dojde k některým změnám ve vedení ukrajinské armády. Například mladší kádry mohou být jmenovány do vyšších pozic. Zároveň dojde ke změnám v ukrajinské tajné službě (SBU), která je v domácí politice rovněž důležitá. Zabývá se například bojem s terorismem a separatismem na východě země či ruskými hybridními operacemi.
Zmínil jste vztah Ukrajiny a Ruska. Jak se nový prezident podle vás postaví k situace na Krymu a Donbasu?
V některých svých vyjádřeních Zelenskyj zmiňoval, že se bude snažit konflikt řešit, a to například v zesílení strategické komunikace vůči obyvatelům východních regionů. Zatím však příliš nevíme, jakým způsobem. Můžeme vidět neortodoxní řešení, nové návrhy a iniciativu, ale nedokážu si představit, že by došlo k nějakým velkým koncesím. Musíme si také uvědomit, že Ukrajina není tím, kdo tady tahá za nitky, není ani tím, kdo by mohl ten konflikt snadno vyřešit. Konflikt je zkrátka vedený z Ruska, na východě Ukrajiny je několik tisíc ruských vojáků. Ukrajina rozhodně není v pozici, ze které by mohla konflikt snadno vojensky vyřešit. Nefunguje to tak, že si Zelenskyj plácne s Putinem a vyřeší to. Rozhodovací proces se děje v Kremlu. Dalším důležitým faktorem budou na podzim tohoto roku volby do ukrajinského parlamentu Nejvyšší rady, která má v těchto otázkách také významné slovo.
Ještě před volbami se mluvilo o tom, že je Zelenskyj proruský kandidát. Co si o tomto označení myslíte?
Ne, určitě bych neřekl, že je Zelenskyj proruský, nebo dokonce ruský agent. Takových teorií bylo mnoho a já bych je označil za konspirační. Rusko obecně nechtělo v úřadu Porošenka, protože se stavěl do pozice bojovníka za nezávislost Ukrajiny a silného odpůrce Vladimira Putina. Konflikt na východě Ukrajiny chtěl zprvu řešit vojenskými prostředky. Takže Porošenko představoval pro Rusko nejhorší variantu. V ukrajinské společnosti je ale celkově velice silný konsenzus ohledně toho, že má Ukrajina směřovat na Západ a nemá se podřizovat Rusku. Kdyby si Zelenskyj dovolil udělat až příliš vstřícný krok směrem k Rusku, tak to pro jeho reputaci bude představovat velký problém.
Porošenkovy letáky varovaly, že v osobě Zelenského volí lidé loutku oligarchy Ihora Kolomojského. Jakou roli v celé kampani skutečně sehrál?
Zelenskyj sám potvrdil, že je s Kolomojským pravidelně v kontaktu. Navíc byl hvězdou jeho kanálu 1+1, takže tam je docela jasné byznysové propojení. Už během kampaně se ukázalo několik podezřelých věcí. Třeba poradce v Zelenského týmu je bývalým právníkem Kolomojského. To je jedna ze zdánlivých maličkostí, které dávají tušit, že propojení Zelenského na tohoto oligarchu může hrát v budoucnu svoji roli. Kolomojský pravděpodobně podporoval jak Zelenského, tak i další kandidáty, aby dostal Porošenka - jeho politického a ekonomického soku - z úřadu.
Zelenskyj nedávno připustil, že se zamyslí nad možností nabídnout Porošenkovi nějakou státní funkci. Je to reálné? A o jakou funkci by se podle vás mohlo případně jednat?
Myslím, že v tuto chvíli to úplně nelze vyloučit, nicméně se mi to nezdá příliš pravděpodobné. Zelenskyj sám Porošenkovi doporučil, aby politiku opustil a dále se v ní neangažoval. Proto by to byl poměrně překvapivý krok, nicméně na druhou stranu na Ukrajině funguje spolupráce bývalých prezidentů, jakými byli například Kučma či Juščenko, kteří v některých otázkách stále hrají - jakkoli spíše neformální - roli. Nicméně nechme se v této věci překvapit. Tým Zelenského ještě zdaleka není kompletní, proto může dojít i k některým překvapivým nominacím.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.