Postsovětské státy by podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova neměly být nuceny vybrat si mezi spojenectvím s Ruskem, anebo s USA. Podle ministra by v těchto záležitostech neměla existovat "utajená agenda".
"Je nepřípustné snažit se je (postsovětské státy) postavit před scestnou volbu - buď jste s námi, anebo proti nám. Jinak to vše povede k úplné válce o sféry vlivu, která se připisuje ruské zahraniční politice.
My se o to nesnažíme, snažíme se rozvíjet rovnoprávné a vzájemně výhodné vztahy se všemi," řekl dnes v rozhovoru pro ruskou agenturu RIA Novosti.
ČTĚTE TAKÉ: Moldavský prezident: Za všechno může Rumunsko
Zdemolovaný moldavský parlament ovládla policie
Varování ruského ministra zaznělo po nepokojích v moldavské metropoli Kišiněvu, kde se místní komunistický režim dosud snažil lavírovat mezi Moskvou a Západem.
Úterní demonstrace, které v Kišiněvě propukly po porážce opozice v parlamentních volbách, jsou už v ruských médiích přirovnávány k prozápadním změnám režimů v Kyjevu či Tbilisi.
V souvislosti s povolebními protesty moldavské opozice ruští poslanci vyjádřili podporu moldavské komunistické vládě.
Ria Novosti dnes rovněž informovala, že moldavské úřady se chystají ze země vyhostit tři rumunské novináře. Moldavský prezident Vladimír Voronin obvinil sousední Rumunsko, že má na násilnostech v Kišiněvě podíl.
Jistý pracovník moldavských bezpečnostních služeb ruské agentuře řekl, že novináři byli zapojeni do "činností neslučitelných se zákony země".
Voronin, poslední komunistický prezident v Evropě, ve středu také pohrozil, že použije sílu v případě, že protesty proti vítězství jeho komunistické strany v nedělních parlamentních volbách budou pokračovat.
Rumunský ministr zahraničí Cristian Diaconescu Voroninova obvinění označil za provokaci. Je podle něho nepřijatelné, že režim v Kišiněvě přenáší odpovědnost za domácí problémy na Rumunsko.
Foto: ČTK/AP a Reuters