Rees-Mogg
Kritik Mayové: O nedůvěře by se mohlo hlasovat v řádu týdnů
15.11.2018 17:30
Podmínky nutné pro vyvolání hlasování o nedůvěře britské premiérce Therese Mayové ze strany jejích vlastních poslanců by mohly být splněny během několika týdnů. Řekl to ve čtvrtek vlivný člen Konzervativní strany a zastánce tvrdého brexitu Jacob Rees-Mogg. Mayovou by podle něj mohli v premiérském křesle nahradit třeba bývalí ministři Boris Johnson, David Davis či Dominic Raab.
"Myslím, že je to možné udělat docela rychle. Myslím, že by mohl být parlamentní proces urychlen," řekl ve čtvrtek Rees-Mogg na tiskové konferenci a dodal, že proces vedoucí k hlasování o nedůvěře Mayové by mohl trvat "nikoli měsíce, ale týdny".
Mayová není předsedkyní Konzervativní strany, poslanci strany jí ale mohou vyjádřit nedůvěru jako lídryni. Odnětí podpory by znamenalo, že by se Mayová poroučela z křesla předsedkyně vlády. Hlasování o důvěře se podle stranických pravidel musí přitom uskutečnit v případě, že o to požádá 15 procent konzervativních poslanců. V současnosti by jich tak muselo dopis předsedovi příslušného výboru poslat 48.
Rees-Mogg, který stojí v čele skupiny konzervativců prosazujících důslednější odloučení Británie od EU, ve čtvrtek oznámil, že takový dopis již odeslal. Podle agentury AP by mohl jeho krok přimět další poslance, především ty sdružené s Reesem-Moggem v Evropské výzkumné skupině (ERG), aby o hlasování požádali také.
Zpravodajská stanice BBC po tiskové konferenci Reese-Mogga uvedla s odvoláním na sira Grahama Bradyho, předsedu výboru, u kterého se dopisy scházejí, že jich potřebných 48 ještě není.
Pokud by se hlasování o nedůvěře Mayové podařilo vyvolat, museli by její odpůrci na svou stranu získat většinu z 315 konzervativních poslanců. Hlasování se přitom může konat jen jednou za rok. Pokud by tak Mayová hlasování přečkala, byla by její pozice posilněna.
Rees-Mogg odmítl, že by jeho snaha dostat Mayovou z křesla premiérky souvisela s osobními ambicemi. Odmítl, že by se chtěl sám stát lídrem. "Nemá to nic společného se mnou... Je to kvůli tomu, že nemám důvěru v současnou vůdkyni a myslím si, že tato dohoda (o brexitu) prostě nefunguje."
Funci předsedy vlády by podle Reese-Mogga mohli místo Mayové zastávat například bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, bývalí ministři pro brexit David Davis a Dominic Raab či exministryně práce Esther McVeyová, která stejně jako Raab na svou funkci rezignovala ve čtvrtek kvůli nesouhlasu s připraveným textem dohody o odchodu Británie z EU. Dobrou premiérkou by podle Reese-Mogga byla také ministryně pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntová, o které se média zmiňují jako o další možné kandidátce na rezignaci.
Podle bookmakerů má největší šanci stát se nástupcem Mayové dosavadní ministr pro brexit Dominic Raab, na druhém místě je ministr vnitra Sajid Javid a na třetím exministr zahraničí Boris Johnson.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.