Po vypršení pomoci
Lagardeová: Řecké referendum nebude platné
28.06.2015 12:24 Aktualizováno 28.06. 16:07
Řecké referendum o novém záchranném plánu navrhovaném věřiteli bude neplatné poté, co v úterý vyprší současný program. Prohlásila to šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Francouzský premiér Manuel Valls prohlásil, že uspořádání referenda je rozhodnutím řecké vlády a nelze ho kritizovat. Existuje však prý reálná hrozba vystoupení Řecka z eurozóny v případě, že jeho občané v referendu návrhy věřitelů odmítnou. Český premiér Bohuslav Sobotka označil referendum za nesmyslné a alibistické.
Euroskupina v sobotu rozhodla o ukončení současného záchranného programu pro Řecko k původnímu termínu 30. červnu, a odmítla tak jeho prodloužení do konání referenda o nových návrzích věřitelů, tady alespoň do 5. července. Tím však Řecku hrozí platební neschopnost a zároveň nedodržení splátky dosavadních úvěrů a podle některých představitelů evropských států a věřitelských institucí už konání referenda pozbývá smyslu, protože už není o čem jednat. Řecká vláda navíc občanům doporučuje, aby návrhy zamítli.
Lagardeová zpravodajské stanici BBC řekla, že MMF je stále připraven na rozhovory s Řeckem, ale plánované referendum podle ní bude neplatné vzhledem k tomu, že v úterý vyprší platnost dosavadního záchranného programu. Šéfka MMF zdůraznila, že Řekové mají hlasovat o návrzích, které už nejsou na stole. Ve hře je podle některých i vystoupení Řecka z eurozóny.
Lagardeová však také prohlásila, že pokud se Řecko jasně vyjádří ve prospěch setrvání v eurozóně a obnovení ekonomiky, věřitelé by ještě byli ochotni to s Řeckem zkusit. Podle Lagardeové má řecká vláda stále čas na rozmyšlenou a na přijetí návrhů eurozóny.
Podle francouzského premiéra Vallse existuje "reálné riziko vystoupení" Řecka z eurozóny v případě odmítnutí návrhů věřitelů v referendu. Valls zároveň řeckou vládu vyzval k návratu k jednacímu stolu.
Jednání nejsou u konce, zdůraznil socialistický šéf francouzské vlády v rozhovoru s francouzskými médii. Rozhodnutí řeckého premiéra Alexise Tsiprase vyhlásit referendum je podle Vallse "volba řecké vlády a tu nelze kritizovat".
Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling upozornil, že z eurozóny nelze vystoupit. Řecko by muselo nejdřív požádat ostatní země o vystoupení z EU a ty by s tím musely souhlasit. Teprve poté by Řecko pravděpodobně mohlo opustit i eurozónu, prohlásil Schelling v rozhovoru s deníkem Die Presse.
Sobotka: Nesmyslné a alibistické
Řekové podle premiéra Bohuslava Sobotky nebudou vlastně vědět, o čem mají rozhodovat. Smysl by podle něj mělo, kdyby se všelidové rozhodování uskutečnilo dříve a o konkrétní dohodnuté smlouvě. Grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny, se podle něj začíná stávat realitou.
"Nepřekvapilo to jenom nás, jako Česká republika jsme angažováni jenom okrajově, ale myslím, že to překvapilo úplně všechny," řekl Sobotka v pořadu Otázky Václava Moravce.
Podle předsedy vlády se dříve v projevech řeckého premiéra Alexise Tsiprase slovo referendum neobjevilo. Tsipras podle něj udělal vypsáním referenda chybu. "Referendum mělo svůj smysl, dokud na něj byl čas, pokud by se hlasovalo o konkrétní smlouvě s řeckou vládou," dodal Sobotka. Tsiprasův plán, aby řečtí občané rozhodovali o návrzích věřitelů, je podle něj alibistický. Podle něj premiér Tsipras vzal "černého Petra" a "vrazil" ho řeckým občanům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.