Loveparade: Kapacita byla pouze půl milionu lidí
25.07.2010 14:20 Aktualizováno 25.07. 16:02
Šestnáct z devatenácti mladých lidí, kteří zahynuli včera během technoparty Loveparade v Německu, bylo identifikováno. Mezi mrtvými byli cizinci z Nizozemí, Austrálie, Itálie a Číny.
Němečtí politici požadují důsledné prošetření tragédie. Organizátor technoparty uvedl, že kvůli tragédii se Loveparade v dalších letech už konat nebude. "Kvůli respektu (k obětem) nebudeme v zábavě pokračovat. Je to konec Loveparade," řekl organizátor technoparty Rainer Schaller.
K TÉMATU: Loveparade v Německu: 19 mrtvých
Devatenáct obětí si vyžádala včerejší technoparty Loveparade v německém Duisburgu. Devatenáct lidí bylo umačkáno, ušlapáno nebo se zabilo pádem z výšky a více než tři sta dalších utrpělo zranění. Panika vypukla u ústí tunelu, jímž se vcházelo na prostranství, kde se megaparty konala. Loveparade se podle organizátorů účastnilo 1,4 milionu lidí, podle police ale výrazně méně. Po tragédii akce skončila.
Podle policie způsobilo masovou paniku zřícení několika mladíků z uzavřených úzkých schodů do davu. Řada těch, kdo se tlačili na technoparty a chtěli se vyhnout davu v 300 metrů dlouhém tunelu, se snažila vyšplhat po nouzových schodech. Následovaly pády z výšky až devíti metrů.
VIDEO
Podle šéfa krizového štábu mělo prostranství pro technoparty kapacitu až 300 tisíc lidí a nikdy v sobotu nebylo naplněno. Schmeling nepotvrdil, že by se slavnosti účastnilo 1,4 milionu lidí, jak uváděli organizátoři.
FOTOGALERIE ZDE
"Měli jsme vrtulníky nad místem akce a místo nebylo nikdy plně obsazeno. Jediné ověřené číslo, které vám ale mohu říci, je počet lidí, kteří přijeli vlakem mezi 9.00 a 14.00, což byla drtivá většina návštěvníků. Bylo to 105 tisíc lidí," prohlásil před novináři.
Státní zastupitelství v Duisburgu v neděli oznámilo, že zahájilo vyšetřování proti neznámému pachateli kvůli podezření na zabití z nedbalosti. Úřady už v sobotu zabavily městu i organizátorům veškerou dokumentaci, která se týkala bezpečnostního zajištění Loveparade.
Odborník na paniku Michael Schreckenberg, který se podílel na plánování Loveparade, agentuře DPA řekl, že před podobnými událostmi varoval. Podle něj bezpečnostní koncepce počítala s 500 tisíci návštěvníky technoparty. Tunel, kterým proudili na Loveparade, měl ale bezpečnou kapacitu pro průchod jen 20 tisíc lidí za hodinu.
"V určitou chvíli zástup lidí uvázl, pravděpodobně proto, že vpředu bylo všechno uzavřeno, a my jsme viděli, že první lidé už leželi na zemi," popsal průběh událostí Udo Sandhöfer televizní stanici n-tv. "Další šplhali po stěnách a snažili se nějak dostat na prostranství oklikou a lidé v davu, kteří postupovali dál, jednoduše šlapali po těch, kteří leželi na zemi," dodal účastník technoparty.
Na rozdíl od minulých let se letos Loveparade konala na oploceném místě na okraji města, mezi hlavním nádražím a uzavřenou městskou dálnicí. Podle německých médií se úzký přístupový tunel stal trychtýřem, v němž se srazily dva proudy návštěvníků. Jedni se chtěli co nejrychleji dostat na technoparty, a druzí naopak směřovali ven.
"Na zemi ležely desítky mrtvých nebo bezvládných lidí, které se záchranáři snažili oživit. Bylo to jako ve válce," popisovali scénu očití svědci. Šestnáct lidí zemřelo na místě, další tři po převozu do nemocnice.
Místo se vylidňovalo pomalu, všude byly dlouho do noci sanitky, dálnice slouží jako přistávací a startovací plocha pro záchranné vrtulníky. Podle reportéra zpravodajské televize n-tv účastníci party na samotném prostranství o neštěstí zprvu nevěděli. Po masakru technoparty ještě několik hodin pokračovala. Mělo se tak zabránit dalšímu chaosu mezi stovkami tisíc účastníků. Poslední návštěvníci místo konání opustili, když dunění techna utichlo krátce po půlnoci. Pořádek na party zajišťovalo na 1400 policistů a dalších 5500 bylo zmobilizováno.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.