Marxův Kapitál slaví v Německu zase úspěch
30.10.2008 06:00
Celosvětová finanční krize ukazuje, že kapitalismus bez řádu je nepřátelský lidem. A divoké spekulace jsou hřích. Tvrdí to ve své knize Kapitál (Das Kapital) Marx. Přesněji: Reinhard Marx, mnichovský a freisingský arcibiskup. Zatímco shoda jména s německým myslitelem a teoretikem komunismu Karlem Marxem je čistě náhodná, o titulu knihy z pera duchovního už to neplatí.
Reinhard Marx vyzývá bankéře a finančníky, aby se káli a obrátili ve své víře. "Mysleli, že lze rychle a bez práce zbohatnout tím, že někde vysoce spekulativně investují peníze, bez ohledů na důsledky...," vysvětluje arcibiskup německým médiím.
Zřídka kdy je v Německu takový zájem o knihu církevního činitele, jako je tomu v tomto případě. Na tiskovou konferenci Marxe v Mnichově se tento týden sjely desítky novinářů včetně sedmi televizních štábů. Už po několika dnech 15 tisíc exemplářů prvního vydání Kapitálu (křesťanské nakladatelství Pattloch-Verlag) téměř zmizelo z pultů.
Jestli někdo na současné finanční krizi vydělal, tak k nim patří církve - duchovně, intelektuálně i politicky, připomínají někteří komentátoři. Před dvěma lety, když Marx začal svou knihu psát, to ještě vypadalo jinak. Církve se svou skepsí vůči divokým spekulacím, zbožšťování kapitálu a kritice oklešťování sociálního státu se zdály v defenzívě.
Nyní nastala téměř opačná situace. Mnichovský arcibuskup se vyslovuje pro ideju sociálního tržního hospodářství a zdůrazňuje: "Sociální tržní hospodářství je civilizační produkt. To mnozí zapomněli."
Ke svému jmenovci má arcibiskup ambivalentní vztah. Nazývá jej sice velkým protivníkem, ale současně podtrhuje význam Karla Marxe, teoretika socialismu, pro analýzu dnešní situace. "Globalizaci už (Karel) Marx rozeznal v jádru jako globalizaci kapitálu," tvrdí. Na začátku své knihy duchovní oslovuje svého jmenovce a mimo jiné píše: "V poslední době mě nenechává klidným, zda přece jen nebylo příliš předčasné zlomit nad vámi a vašimi ekonomickými teoriemi hůl."
Málo krocený kapitalismus zvětšil propast mezi chudými a bohatými, ohrožuje střední třídu a je nebezpečí, že zajde na svou vlastní žravost, varuje Marx začátku 21. století. "Stát bez morálky není více než loupežnickou bandou," cituje svatého Augustina.
Katolické sociální učení hledá podle Reinharda Marxe svou cestu mezi komunismem a bezuzdným kapitalismem. Kudy ale tato "třetí cesta vede", není podle něj snadné říci. Je třeba ji stále znovu hledat. Arcibskusp nešetří kritikou hedgeových fondů, přehnaného očekávání z rendit (je špatné, když platí za normální 25 procent) či nenasytných manažerů, kteří vydělávají tisíckrát více než dělník.
Světové společenství podle něj potřebuje "globalizaci sociálního tržního hospodářství", jinak nebude moci zvládnout výzvy 21. století.
Foto: Pattloch-Verlag a webové stránky arcibiskupství v Trieru (Trevíru)
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.