Brexit
Mayová po summitu: Dosažená dohoda s EU je nejlepší možná
25.11.2018 14:15
Britská premiérka Theresa Mayová z Bruselu vzkázala, že dojednaná dohoda o odchodu země z EU je nejlepší možná a splňuje to, co si britští občané přáli, když před více než dvěma lety hlasovali v referendu pro brexit. Dohoda podle ní znamená konec volného pohybu osob a návrat kontroly nad britskými hranicemi, konec vysokých každoročních plateb do unijního rozpočtu i návrat plné kontroly nad britskými zákony.
Dohoda ale také podle ní zaručí, že Británie bude mít s Evropskou unií hospodářské partnerství těsnější než jakákoli jiná země. "Je to dobré pro byznys a je to v našem národním zájmu," zdůraznila premiérka. Potřeba je také zachovat trvající úzké bezpečnostní partnerství.
Na tiskové konferenci po mimořádném unijním summitu, na kterém text dohody podpořili premiéři a prezidenti ostatních 27 zemí evropského bloku, se Mayová obrátila "přímo na britské občany". Dnešek totiž podle ní neznamená jen konec složité fáze vyjednávání s unií, ale také začátek vnitřní britské debaty v nadcházejících týdnech.
O dohodě bude parlament v Londýně hlasovat ještě před Vánoci, uvedla premiérka, jejíž vláda 585stránkový dokument podpořila v polovině listopadu. Prosazení dokumentu ve skepticky naladěném britském parlamentu ale nebude pro Mayovou jednoduché; dohodu odmítá nejen opozice, ale i část jejích vlastních konzervativních poslanců.
"Bude to jedno z nejdůležitějších hlasování za mnoho let. Bude na něm záležet, zda se společně posuneme ke světlejší budoucnosti, nebo otevřeme dveře dalšímu rozdělení a nejistotě," řekla Mayová. Britové podle ní už nechtějí ztrácet čas hádkami o brexitu.
"Takže já tuto dohodu vezmu zpět do sněmovny, jistá si tím, že jsme dosáhli nejlepší možné dohody, a optimistická ohledně budoucnosti země," prohlásila.
Mayová také připomněla, že dohoda znamená konec britské účast v unijní společné zemědělské politice a uvolňuje britské rybáře z unijních pravidel rybolovu.
Dohoda podle Mayové zachovává ústavní integritu Velké Británie, všechny části země jsou součástí jednoho celního prostoru, a nic se nemění například na postavení Gibraltaru. "Ať nikdo nemá žádné pochyby, o budoucím partnerství budeme jednat jménem všech britských území, včetně Gibraltaru. Jsem hrdá na to, že Gibraltar je britský, a na jeho ústavním pořádku se nic měnit nebude," řekla.
Dohoda také zachová úspěchy dvou desetiletí mírového procesu v Severním Irsku, ujistila Mayová.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.