Čísla od hranic
Migrantů je o dost méně, ale pořád jsou jich tisíce, hlásí Němci
26.12.2017 15:09
Počty utečenců zadržených na německých hranicích letos výrazně klesly, stále jsou jich však tisíce. Přes jižní hranici proniklo do spolkových zemí Bavorsko a Bádensko-Württembersko do konce listopadu letošního roku 19 600 migrantů, ve stejném období loňského roku jich bylo ještě 74 tisíc, uvedla agentura DPA s odvoláním na údaje německé policie.
Běženci cestují buď sami, nebo využívají služeb převaděčů. Nejvíce se jich do země dostává vlakem, mnozí přijíždějí také autobusy a auty.
Jen přes Bavorsko přišlo téměř 16 tisíc utečenců, v roce 2016 jich bylo 70 tisíc. Policie tu zaznamenala 410 případů převaděčství oproti loňským 665. Nejvíce zadržených letos tvořili muži mezi 16 a 35 lety, pocházeli z Nigérie, Afghánistánu, Sýrie a Iráku. Přes sousední Bádensko-Württembersko se dostávali migranti původem z Guineje, Nigérie a Eritreje, ale i ze Somálska a Gambie.
Germany's refugee and migration agency will end the year well short of its own integration goals.
- dwnews (@dwnews) 24. prosince 2017
Waiting times for integration courses are up and participation rates are below target: https://t.co/prMOwBmcbK pic.twitter.com/NSRZgNmLEX
Jako dopravní prostředky slouží vedle osobních vlaků, autobusů a aut i vlaky nákladní, letos policie zadržela na 900 migrantů, kteří se pokoušeli dostat do Bavorska tímto způsobem. Na 40 procent utečenců zadržených na německo-rakouské hranici bylo letos podle mluvčího německé policie vráceno. Proud uprchlíků je po celý rok stálý, počty se mírně navyšují jen v letních měsících.
Kromě služeb převaděčů se utečenci pokoušejí zdolat německou hranici na vlastní pěst. Z rozhovorů s uprchlíky a vyšetřování policie vyplynulo, že k tomu používají popisy cest na sociálních sítích a mobilní telefony.
Spolková policie uvádí, že zadržené kontroluje a odesílá do přijímacích středisek. Pokud zadržený podá žádost o azyl, prošetří ji spolkový úřad pro migraci a uprchlíky. Když migrační krize před dvěma lety vrcholila, přišlo do Německa v průběhu několika měsíců několik set tisíc žadatelů o azyl, většinou bez platných dokladů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.