Výpověď svědkyně
Mozek teroru v Paříži přivezl do Francie devadesát džihádistů
04.02.2016 17:37
Mladá žena, která vyzradila policii údajného hlavního organizátora listopadových atentátů islamistů v Paříži Abdelhamida Abaaouda, řekla, že tento belgický džihádista před útoky přijel ze Sýrie do Francie s dalšími asi 90 radikály. V rozhovoru, který zveřejnila francouzská média, upřesnila s odvoláním na setkání s teroristou krátce po atentátech, že přijel se Syřany, Iráčany, Francouzi, Němci a Angličany a že všichni se ukryli na různých místech regionu Ile-de-France kolem Paříže.
Žena, která žije v posledních měsících v utajení a vystupuje pod krycím jménem Sonia, se setkala s Abaaoudem dva dny po atentátech. Jako přítelkyně jeho sestřenice měla atentátníkovu důvěru. Řekl jí prý, že je hrdý na svůj podíl na útocích, které si 13. listopadu vyžádaly 130 mrtvých, a že s dalšími radikály hodlá zaútočit znovu. Sestřenice jí poté upřesnila, že chce brzy zaútočit na jednu školku, obchodní centrum a policejní stanici v moderní obchodní čtvrti La Defense na severozápadním předměstí Paříže.
Žena poté Belgičana marockého původu Abaaouda udala policii, která ho v přestřelce při zatýkání v jeho úkrytu na předměstí Saint-Denis 18. listopadu zabila. Sonia v rozhovoru vysvětlila, že se tehdy rozhodla zavolat policii, protože nesouhlasí se zabíjením nevinných lidí a s tvrzením radikálů, že toto násilí je zaslouženou odplatou za vojenské operace západních spojenců proti Islámskému státu na Blízkém východě.
Skupinu asi devíti džihádistů, kteří večer 13. listopadu při souběžných útocích na různých místech metropole také zranili nejméně 350 lidí, tvořili podle vyšetřovatelů především francouzští a belgičtí radikální muslimové.
Sonia, která je pod ochranou policie, v rozhovoru také obviňuje úřady, že ji prý nechaly na holičkách. "Nelze jen říci, že můj život je zcela jiný, nemám totiž žádný život. Nemám již žádný společenský život, nemám práci, nemám přátele, nemám ani rodinu. Odřízli mě od zbytku světa," stěžuje si mladá žena redaktorům zpravodajských stanic RMC a BFMTV.
Francouzská justice začala vyšetřovat, zda zveřejnění rozhovoru nepředstavuje pro ženu ohrožení jejího života. "Všichni, kdo zveřejňují rozhovory, vytvářejí rozruch kolem tohoto případu, a vystavují ji riziku," řekl francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.