Pohledem převáděčů
Můj byznys může překazit jen armáda, říká pašerák uprchlíků
18.02.2016 05:00
Turecký převáděč Dursun nikdy neměl tolik klientů jako nyní. Vozí uprchlíky do Evropy víc než deset let a zabránit mu v tom nemůže nikdo kromě armády, říká. Evropská unie, kam loni dorazilo hlavně přes Turecko více než milion běženců, od Ankary očekává, že příliv zastaví. Avšak uhlídat turecké pobřeží není v silách bezpečnostních složek, a to ani s pomocí západních spojenců.
NATO minulý týden vyslalo do Egejského moře své lodě, aby pomohly Turecku a Řecku rozbít pašeráckou síť. "Turecko by muselo poslat vojáky na všechny pláže, tisíce vojáků," říká statný třicetiletý Dursun, který má za sebou tři krátké pobyty v řeckém vězení za přepravu uprchlíků. EU přislíbila Turecku tři miliardy eur za to, že přesun uprchlíků zpomalí. Turecko už znásobilo hlídky na 2600 kilometrů dlouhém pobřeží Egejského moře, vyslalo tam pobřežní stráž a policisty, zvýšilo tresty pro dopadené převáděče, zejména pokud se lidé z jejich lodí utopí. Egejské moře však není jediná starost turecké armády, bojuje také s Kurdy na jihovýchodě země a je zaměstnaná u hranice se Sýrií.
Namik Kemal Nazli, který stojí v čele správy okresu Ayvalik, považuje za největší problém to, že většina pobřeží je málo dostupná a řídce osídlená, takže pašeráci tam snadno najdou úkryt. "Využívají toho, že uhlídat celé pobřeží je obtížné," řekl. Tomu západní diplomaté rozumějí, avšak Ankara by podle nich měla dělat víc při pronásledování pašeráckých gangů. Měla by také účinněji odrazovat uprchlíky, z nichž mnozí byli při pokusu dostat se do Řecka zachyceni opakovaně. Po dopadení jsou jim většinou sejmuty otisky prstů a mnozí jsou pak propuštěni, takže jsou znovu volní pro další pokus.
Turecko však žádá další pomoc, ministr pro EU Volkan Bozkir řekl, že řešení uprchlické krize není práce jenom pro Turecko. Proud uprchlíků mezitím roste, za prvních šest týdnů letošního roku jich do Evropy dorazilo 80 tisíc a většina z nich opět trasou přes Turecko do Řecka. Čtyři sta lidí na cestě zemřelo. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky tvrdí, že denně se na riskantní cestu vydávají dva tisíce lidí. V zimě se převáděčům platí míň, ale o to větší je nebezpečí. Pašeráci se snaží vyhnout se policii a volí nebezpečné trasy.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Když Dursun se svým "řemeslem" začínal, obracely se na něj jenom hrstky Eritrejců a Somálců, konkurence byla malá. Teď je nádvoří u mešity v izmirské čtvrti Basmane, kde má Dursun své "sídlo", plné Syřanů usilujících o výhodný obchod s pašeráky, ačkoli policejní stanice je nedaleko.
I když jsou policisté bdělejší, nezmohou nic, dokud převáděče nepřistihnou na pláži se skupinou uprchlíků, říká Dursun a sleduje své kolegy kráčející kolem. Převáděčství je teď vyhledávaná práce a dalo se na ni i mnoho někdejších překupníků drog.
Dursun pochází z černomořského pobřeží Turecka a sám už do člunů nesedá, byť je to stále velmi lukrativní. Místo toho sváží uprchlíky na pláže ve spolupráci s "kolegy". Tato spolupráce zahrnuje hlídky a organizování uprchlíků do skupin. "Když dopadnou řidiče a on právě žádné uprchlíky neveze, rychle ho zase pustí," popisuje praxi Dursun. Ví ale dobře o tom, že tresty jsou teď přísnější. Dva usvědčení vůdci gangů byli nedávno odsouzeni na 15 a 20 let do vězení.
Hotel v Çeşme, vzdáleném asi hodinu jízdy od Izmiru, je za špatného počasí plný uprchlíků čekajících na příležitost vyplout do Evropy. Jeden z manažerů hotelu říká, že i když NATO "moře uzavře", aby pašeráky zastavilo, uprchlíky to od jejich touhy vydat se do Evropy neodradí. "Budou samozřejmě hledat jiný způsob," řekl.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.