Útok v Londýně
Muslim, učitel, spořádaný otec. Sousedé v šoku z proměny v teroristu
24.03.2017 20:15 Původní zpráva
Britská policie vyšetřuje teroristický útok, který se odehrál ve středu odpoledne v Londýně. Snaží se přijít na různé indicie, které vedly pachatele k hrůznému činu. Doposud se podařilo zjistit, že útočníkem byl 52letý muslim Khalid Masood, který je považován za "vlka samotáře".
Policie uvedla, že pachatel se v minulosti jmenoval jako Adrian Russell Ajao. Údajně se narodil den po Štědrém dnu v roce 1964 na jihovýchodě Londýna. Podle listu Daily Mail vyrůstal v jihoanglickém městě Rye, kde ho vychovávala matka. K islámu konvertoval později, tehdy si také změnil jméno.
Masood se údajně často stěhoval, ale v poslední době se usadil a žil v Birminghamu ve střední Anglii. Podle médií tam pobýval se svojí rodinou až do loňského prosince, což potvrdili tamní obyvatelé, kteří jsou posledními událostmi otřeseni.
Britská média píší o pachateli jako o učiteli angličtiny, který pravidelně navštěvoval posilovnu. "Měl dvě děti, chlapce a dívku, přibližně šest až sedm let staré. Zdáli se být normální muslimskou rodinou," popsala Marjoli Gajecka (26), která Masooda i s jeho rodinou vídala poměrně často. Dodala, že nosil "islámské oblečení", jeho žena měla odhalenou pouze tvář a dcerka oblékala podobné ošacení, které je typické pro muslimy. "Nebyl zrovna komunikativní, se sousedy se moc nebavil," uvedla.
Také další sousedka Iwona Romek doplnila, že se jí rodina zdála v pořádku a bezproblémová. Pak však slyšela první zprávy o útoku a byla ohromená. "Když jsem viděla fotografie v televizi v novinách, okamžitě jsem ho poznala. Byl to člověk, který bydlel hned vedle," popsala.
Dodala, že se v prosinci náhle odstěhovali a nikdo o nich už nic nevěděl. Až doposud. Nikdo by ale nepředpokládal, že na první pohled normální člověk, který žije spořádaný život, dokáže něco takového udělat.
V souvislosti s vyšetřování se pozornost upíná i na samotné město Birmingham, jež je považováno za "semeniště" islamistů v Británii. Potvrdila to aktuální studie Společnosti Henryho Jacksona; podle ní pocházelo z tohoto města 39 z 269 lidí, které soudy v Británii v letech 1998 až 2015 potrestaly za terorismus.
Z Birminghamu byla mimo jiné dvojice mužů, kterou soud loni v prosinci poslal do vězení za podporu terorismu, neboť předali peníze Mohamedovi Abrinimu, který je podezřelý z podílu na atentátech ve Francii a Belgii.
V Birminghamu žije podle sčítání z roku 2011 přes 213.000 muslimů, což je více než pětina obyvatel města. Z tohoto důvodu také panují obavy o rozdělení etnicky rozmanitého města. Po útocích policisté provedli razie na několika místech v zemi a jen v Birmingamu zadrželi kvůli podezřením z přípravy teroristických činů pět mužů a dvě ženy.
Auto, které si Masood k útoku pronajal, pochází z birminghamské pobočky půjčovny Enterprise. To podle Reuters naznačuje, že Masood měl stále na město vazby. Zřejmě měl pronajatý byt v blízkosti birminghamského předměstí Edgbaston, odkud to není daleko do zmíněné autopůjčovny.
Den před masakrem, který premiérka Theresa Mayová označila za útok na demokracii, strávil podle deníku The Sun v levném hotelu v Brightonu na jižním pobřeží Anglie.
Zatím se vyšetřovatelé pokoušejí vypátrat bližší informace o Masoodově minulosti. Poprvé na sebe upozornil v listopadu v roce 1983. Byl odsouzený za poškození cizího majetku. Naposledy se dostal do hledáčku policie v prosinci 2003 za držení nože.
Rovněž tajné služby ho vedly jako kriminálníka. Nebyl však považovaný za bezpečnostní hrozbu. Dostal se i do hledáčku kontrarozvědky MI5 v souvislosti s protiteroristickým vyšetřováním. Podle informací z americké vlády se Masood sice stýkal s lidmi, u nichž panovalo podezření, že se v zahraničí chtějí připojit k islamistickým jednotkám, u něj se všake takové vazby nepředpokládaly.
Vyšetřovatelé teď zjišťují, jakou mohl mít muž motivaci, že spáchal takový čin. "Je zřejmé, že Masood byl zradikalizován. Buďto přes vlivy v komunitě nebo ze zahraničí, nebo prostřednictvím online propagandy. To zatím není jasné," uvedl britský policista, který bojuje proti terorismu, Mark Rowley. Zatím totiž není jasné, zdali měl Masood nějaké spolupracovníky.
Policie zatím prošetřuje všechny varianty. Zda Masooda někdo z dálky řídil, či zda útok skutečně naplánoval sám, zatím vyšetřovatelé neprozradili. Podle dostupných informací, které uvedl web Daily Mail, byl však pachatel v 14:37 tamního času aktivní v aplikaci WhatsApp. O dvě minuty později ale najel na mostě do lidí a o čtyři minuty později ho zastřelil zasahující policista u parlamentu. Zatím ale není jasné, s kým pachatel přes aplikaci komunikoval.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.