Nizozemská muslimská strana (NMP) chce být protiváhou „nesmyslů, jež plodí" politické uskupení holandského poslance a antiislamisty Geerta Wilderse. Mohamedánská strana se nyní snaží o zisk křesel na šesti radnicích a v neděli dala najevo, že se zúčastní i parlamentních voleb v červnu.
Předseda NMP Henny Kreeft prohlásil, že je strana se chce stát hlásnou troubou muslimů v Nizozemí. Kreeft vede kandidátku muslimů v obci Noordoostpolder a vyzývá občany, aby se v jeho straně hlásili, pokud by za ni chtěli rovněž jít do voleb.
Muslimové kandidují tento měsíc vedle Rotterdamu a Amsterodamu shodou okolností také ve dvou městech, kde usiluje o zastoupení i Strana pro svobodu (PVV) antiislamisty Wilderse. Jde konkrétně o Almeere a Haag.
Muslimové se chtějí ale dostat i do dolní komory nizozemského parlamentu (Staaten Generaal).
Šéf NMP Kreeft je konvertita, rodilý Holanďan, který roku 1990 začal vyznávat islám. Svou stranu založil před třemi lety. Ve svém programu má mimo jiné okamžité přijetí Turecka do EU, stavbu islámských sociálních zařízení a hřbitovů, boj proti diskriminaci vyznavačů islámu a dále pak například to, aby se na tzv. "marocké hochy" dívalo jako na Holanďany.
ČTĚTE TAKÉ: Wildersové všech zemí, spojte se!
Nizozemí: blíží se po pádu vlády triumf antiislamisty?
Předčasné parlamentní volby se v Nizozemí konají 9. června. Cestu k nim otevřel čerstvý rozpad vlády vedené křesťanským demokratem (CDA) Peterem Balkenendem. Krach tříčlenné koalice uspíšili sociální demokraté (PvdA), kteří nehodlali porušit slib voličům o stažení všech holandských vojáků z Afghánistánu ještě letos a nechtěli přistoupit na žádný kompromis. CDA naopak pod tlakem USA a NATO prosazovala prodloužení mandátu se sníženým počtem vojáků.
Obě dvě hlavní, dosud vládnoucí strany, křesťanští a sociální demokraté, tři měsíce před volbami v průzkumech výrazně ztrácejí oproti počtu křesel, jež mají v parlamentu dnes. CDA by získala 25 mandátů (nyní 41) a PvdA 21 mandátů (nyní 33).
Největší podpoře mezi voliči se těší kritici islámu z PVV. Wildersovci by teď vpochodovali do 150členného parlamentu vítězně s 26 poslanci (nyní jich mají devět). Kvůli měsíce trvající vysoké popularitě PVVV se o Wildersovi už nějaký čas spekuluje jako o možném příštím premiérovi Nizozemí.
Volební boj začal už minulý týden v okamžiku, kdy královna Beatrix vyhlásila po dvou dnech rozmýšlení předčasné volby. Křesťanští demokraté (CDA) jdou do boje opět na čele s Balkenendem, který už od roku 2002 vedl čtyři koaliční vlády (Balkenende I. až IV.). Ani jedna nepřečkala legislativní období, což není dobré znamení pro stabilní poměry.
Šéf sociálních demokratů (PvdA) Wouter Bos chce z voleb udělat plebiscit. Za prvé o misi v Afghánistánu, za druhé o přístupu k Wildersovi. Bos vyzval CDA, aby prohlásila, že se s nespojí s antiislamistou. Ta to ale odmítla. V haagském parlamentu je nyní 11 stran a mnozí političtí komentátoři předpokládají, že je pravděpodobný vznik menšinového kabinetu.
Wilders je politik nového typu. Je jediným členem své strany. Mluví hodně o jistotách, bezpečnosti a hraje otevřeně na protimuslimskou strunu. V obou městech, v nichž nyní kandiduje v obecních volbách, jeho strana v průzkumech vede.
Foto: NMP a Profimedia