Nesluníčkový islám
Muslimský klerik: Titulka Charlie Hebdo se trestá smrtí
14.01.2015 10:37 Aktualizováno 14.01. 10:58
Radikální londýnský islámský duchovní Anjem Choudary označil titulní kresbu dnešního čísla francouzského týdeníku Charlie Hebdo za válečný čin, který prý islámské právo trestá smrtí. Týdeník dnes vychází poprvé po atentátu, při němž minulou středu zahynulo dvanáct lidí, mezi nimiž byli známí karikaturisté listu.
Týdeník vychází v mimořádném třímilionovém vydání a náklad se možná ještě zvýší. Zbylá část redakce se rozhodla pokračovat v duchu minulých čísel. Na titulní stránce se dnes objevil plačící islámský Prorok s heslem Jsem Charlie, jež se stalo po atentátu symbolem solidarity s redakcí.
Choudary však prohlásil, že zesměšňování Proroka je útokem na jeho čest. Dnešní titulní kresbu označil za "mimořádně závažnou a za válečný čin". Jeho vyjádření získal britský list The Independent. Choudary kromě jiného prohlásil, že islámské právo šaría trestá válečný čin smrtí.
"Lidé by měli být citliví vůči pocitům muslimů," řekl a kritizoval úřady za to, že se nesnaží fenomén "utnout v zárodku".
Choudary hned po atentátu napsal, že muslimové nevyznávají koncept svobody vyjadřování a že se podřizují jedině bohu.
Duchovní založil zakázanou síť Muhajiroun, kterou britská vláda označila za teroristickou. Jsou známy jeho kontakty s extremisty, premiér David Cameron před čtyřmi lety řekl, že má klerik velmi blízko k "podněcování nenávisti, extremismu a násilí".
Loni Choudary řekl, že se vzdá britského občanství a odejde na území ovládané Islámským státem, avšak protiteroristická policie mu zabavila pas.
Obálka nejde pod nos mohamedánské klerikální elitě
Svaz muslimských učenců, který sídlí v Kataru, nepovažuje obálku nového čísla týdeníku Charlie Hebdo za moudrou. Je na ní muslimský prorok Mohamed, jehož zpodobování v jakékoli formě islám zapovídá. Nové číslo kritizoval také Írán, který považuje vydání za další urážku. Radikálové z Islámského státu (IS) označili další zveřejňování kreseb Mohameda "za mimořádně hloupé".
Svaz muslimských učenců vydal k novému číslu obsáhlou písemnou reakci. "Zveřejňovat kresby nebo filmy Proroka nebo útočit na islám není moudré ani logické.
Jestliže souhlasíme s tím, že atentátníci patří k menšině, která nezastupuje islám ani muslimy, jak můžeme tedy reagovat na jejich čin něčím, co není zaměřeno na ně (na útočníky), ale na Proroka uctívaného miliardou a půl muslimů?" tážou se učenci, jejichž svaz sídlí v Kataru a v jehož čele stojí duchovní egyptského původu Júsuf Karadáví.
Publikování podobných kreseb dle svazu dává za pravdu přesvědčení atentátníků o antagonismu islámu a Západu. "Takové věci pouze povzbuzují nenávist, extremismus a napětí," uvádějí učenci.
Dnešní číslo Charlie Hebdo vyšlo v překladu do několika jazyků, mezi nimiž je i turečtina. Jako vnitřní přílohu dnes přinesl zhuštěné vydání opoziční turecký deník Cumhuriyet. List na svém webu oznámil, že policie udělala v noci razii v jeho redakci. Policisté zkoumali obsah dnešního čísla a volali prokurátorovi, ale nakonec distribuci povolili. Cumhuriyet chtěl původně vydat celé číslo Charlie Hebdo, ale nakonec se rozhodl jenom pro čtyři stránky.
Opoziční list není v oblibě prezidenta a konzervativního muslima Recepa Tayyipa Erdogana, který v roce 2013 označil Charlie Hebdo za "slátaninu".
Mluvčí íránské diplomacie Marzía Afchamová dnes prohlásila, že Írán "odsuzuje terorismus páchaný všude na světě, ale zároveň také urážlivé gesto týdeníku". "Kresba uráží cítění muslimů a může roztočit kolo násilí," dodala.
IS ve své rozhlasové stanici Baján označil zveřejnění nových karikatur Mohameda za "mimořádně hloupý" čin. "Charlie Hebdo znovu otiskl karikatury urážející Proroka a to je velmi hloupé," zaznělo ze stanice.
Týdeník dnes vychází v mimořádném třímilionovém nákladu a ve Francii je už prakticky rozebrán.
Do ČR přijde nové číslo Charlie Hebdo až příští týden a objednáno je tři sta výtisků francouzské mutace. Distributor zahraničního tisku v ČR CZ Press má třicet objednávek od konkrétních zákazníků. Počítá se s tím, že by číslo mohlo stát kolem sto korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.