Přijde jich hodně
Mutti migrantů, macecha Němců. Kancléřka proti lidu
10.10.2015 19:30 Původní zpráva
Kancléřka Angela Merkelová naráží doma svou vstřícností k uprchlíkům na stále větší odpor. Panika v berlínském hlavním stanu vedla k vytvoření nového štábu. U Němců rostou obavy, že sedí na sudu s prachem.
Je už noc, ale za plotem u Bernhardova domu v dolnobavorském Breitenbergu se svítí. Na louce tam vyrostl stan, ve kterém odpočívají a občerstvují se migranti. "Něco se pro ně udělat musí," krčí rameny Bernhard. Stejně jako obyvatelé městečka ale nejásá, že se stali součástí velkého uprchlického dramatu. Den co den sem s batohy a taškami dorazí stovky lidí.
Místní však nejsou naštvaní jen na kancléřku Angelu Merkelovou, jež svými výroky zásadně přispěla k mohutnosti nynější uprchlické vlny z Orientu a Afriky směr bohatá Evropa, ale i na sousední Rakušany.
Ti se migrantů u sebe snaží zjevně co nejrychleji a nejelegantněji zbavit.
Podél cesty z rakouského Julbachu do Breitenbergu se objevily cedulky s německou vlaječkou a šipkou s nápisem "Germany".
Nejde jen o Breitenberské. Situace kolem kontrol na německo-rakouské hranici, již od začátku září "střeží" tisíce německých policistů, připomíná smutnou frašku. Vládne tu bezpráví. "Je to komedie, stejně se všichni migranti valí přes hranici dál," říká Rolf, který pracuje v hotýlku v Neuhausu am Inn. Pokud masy uprchlíků alespoň chvíli prořídly, dodává, tak jen díky maďarskému premiérovi Orbánovi a jeho plotům.
Údajné hlídání hranice je jen jedním z opatření naoko, za něž se berlínská vláda schovává - zjevně neochotná problém zásadněji řešit. Policisté migranty jen zkontrolují a zapíší, pak je posílají do center ve vnitrozemí. Správně by je měli vrátit do Rakouska, vždyť přicházejí z bezpečné třetí země. Migranti po tisících policii obcházejí, je to divoká a chaotická hranice.
Bouří se nejen "chátra"
Německé úřady netuší, kdo všechno je v zemi. "Ztratili jsme zcela přehled," přiznal listu Bild vysoký činitel spolkového ministerstva vnitra.
"Uprchlíků se prostě bojíme," prozrazuje TÝDNU průvodčí Deutsche Bahn, jenž s nimi opakovaně jel ve vlacích. "Před několika měsíci se na trasách z jihu ještě schovávali, kde to šlo. Teď už nám nadávají, kolegyněmi jako ženami pohrdají (sedmdesát procent migrantů jsou muslimové) a v soupravách jsou pány oni." Klidně prý zatáhnou za ruční brzdu a vystoupí, kde se jim to hodí.
Průvodčí trvá na anonymitě, jako drtivá většina Němců se bojí veřejně na téma uprchlíci něco kritizovat. Lze říct, že část politiků a médií vytvořila v Německu atmosféru strachu, která v lecčem připomíná atmosféru v bývalém Československu nebo NDR.
* Proč se většina Němců bojí kritizovat migraci a raději na toto téma na veřejnosti mlčí?
* Z jakých pohnutek někteří Němci na východě země skandují na protestních akcích "Jsme chátra"?
* Proč se radikálně snížil počet Němců, kteří chodí na nádraží vítat přijíždějící migranty s plyšáky a jídlem?
* Prozrazují média vše o násilí a nenávisti v azylových zařízeních? Proč jedna mladá policistka prolomila tabu a vydala o drsných zkušenostech s migranty knihu?
* Jaké rebelii ve vládních partajích Merkelová čelí? Může kritika ze strany bavorské CSU skutečně vyústit ve vážný krach mezi sesterskými partajemi CDU a CSU?
* Proč rostou preference strany Alternativa pro Německo (AfD), jejíž bavorskou odnož nyní vede rodilý Čech Petr Bystroň?
* Proč jeho novou funkci nemůžou čeští pravdoláskaři vydýchat?
ODPOVĚDI NA TYTO I DALŠÍ OTÁZKY SI PŘEČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDNE, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 12. ŘÍJNA 2015.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.