Spor o Gibraltar
Nejasné požadavky. Jak uspokojit Španělsko ohledně brexitu?
23.11.2018 15:14 Aktualizováno 23.11. 22:19
Diplomatům 27 zemí Evropské unie se zatím nedaří vyřešit, jak uspokojit požadavky Španělska ohledně Gibraltaru, a zajistit tak podporu Madridu smlouvě o vystoupení Velké Británie z EU. Páteční asi tříhodinová schůzka takzvaných šerpů, tedy zástupců vlád, která byla posledním velkým jednáním sedmadvacítky před mimořádným summitem bloku plánovaným na nedělní dopoledne, skončila v tomto ohledu bez závěru. Podle diplomatů práce a tedy vyjednávání se Španěly i Brity dál pokračují.
Španělský premiér Pedro Sánchez na tiskové konferenci během oficiální návštěvy Kuby uvedl, že stávající záruky ohledně Gibraltaru pro něj nejsou dostačující. Varoval, že pokud v této věci nebude nalezeno kompromisní řešení, nemusel by se nedělní summit EU vůbec konat.
Evropská ani britská strana se už ale nechtějí pouštět do změn dohodnutých textů smlouvy o vystoupení Británie z EU ani související politické deklarace o tom, jak by měly vypadat vzájemné vztahy obou stran v budoucnosti.
Gibraltar ve zveřejněných verzích obou dokumentů zmiňován není. Sánchez začal tento týden jejich podporu podmiňovat jednoznačnou zárukou toho, že veškeré věci týkající se postavení Gibraltaru budou předmětem přímého jednání také mezi Madridem a Londýnem. Chtěl přitom původně, aby byly příslušným způsobem upraveny oba texty, které budou mít v neděli na stole k potvrzení a podpoře šéfové států a vlád sedmadvaceti zemí EU.
O věci už se vyjednává několik dní. Ve čtvrtek večer Sánchez na sociálních sítích uvedl, že i po jeho rozhovoru s britskou premiérkou Theresou Mayovou jsou od sebe postoje Španělska a Británie dál vzdálené.
Sedmadvacítka, unijní instituce a Londýn se požadavky Španělska nejspíš pokusí uspokojit prostřednictvím samostatně přijatého prohlášení, nejspíš i s podporou Británie. O přesném znění takového dokumentu se dál vyjednává, členské země nyní návrh textu očekávají v pátek večer. Agentura Reuters ale v podvečer citovala nejmenovaný zdroj ze španělské vlády, podle kterého Madrid nechce otázku Gibraltaru řešit samostatným prohlášením.
Španělská podpora dokumentům není nezbytně nutná. Podle pravidel článku 50, kterým se brexit řídí, bude po souhlasu Evropského parlamentu členským státům stačit k formálnímu konečnému schválení textu kvalifikovaná většina. Summity EU, tedy schůzky premiérů a prezidentů bloku, však přijímají zásadní politická rozhodnutí jednomyslně.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.