Migrační krize
Německá policie se bouří: Hranice uhlídáme nejvýš tři týdny
22.01.2016 12:30
Německá policie může zajišťovat kontroly hranic nanejvýš ještě tři týdny, pro delší dobu nemá dostatek personálních sil. Deníku Neue Osnabrücker Zeitung to řekl šéf policejních odborů Jörg Radek. Ministr vnitra Thomas de Maiziére ve čtvrtek uvedl, že Německo kvůli uprchlické krizi prodlouží hraniční kontroly na neurčito, dosud se počítalo s jejich ukončením v polovině února.
Anketa:
Myslíte si, že Angela Merkelová bude v červenci 2016 ještě německou kancléřkou?
"Po dobu možná tří týdnů to zvládneme, ale déle nám personální síly nevystačí. Dostali jsme se na hranici maximálního zatížení," řekl Radek. Od poloviny září, kdy byly hraniční kontroly zavedeny, nasbírali podle něj policisté sloužící na hranicích dva miliony hodin přesčasů, což odpovídá práci dodatečných 1100 policistů.
Podle Radka musí policie kvůli nasazení na hranicích omezovat jiné činnosti, jako je například ochrana letišť a nádraží nebo zajišťování bezpečnosti na fotbalových utkáních. Ani personální posílení o tři tisíce policistů v příštích třech letech, které schválila vláda, podle odborů situaci rychle nezlepší. "Pomůže nám to až za tři roky, ty lidi přece nemůžeme hned nasadit," řekl Radek.
Německo zavedlo hraniční kontroly v září, kdy se prudce zvýšil počet přicházejících běženců. Podle dosavadního plánu měly skončit 13. února, de Maiziére však ve čtvrtek prohlásil, že v současnosti nevidí okamžik, ke kterému by bylo možné ochranu hranic odvolat, a uvedl, že kontroly budou prodlouženy na neurčito.
Proti pokračování hraničních kontrol se vyslovily velké firmy i odbory. Kontroly podle nich komplikují mezinárodní dopravu, což způsobuje podnikům mimořádné náklady a ohrožuje pracovní místa.
Země, které jsou součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol, mohou tyto kontroly obnovit ve výjimečných případech, kdy může být ohrožena jejich bezpečnost nebo veřejný pořádek. Podle evropských smluv je možné kontroly zavést na 30 dní s možností prodlužování, zároveň je nutné informovat o tom ostatní země Evropské unie a Evropskou komisi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.