"Diplomacie"
Neschopná Evropa podlézá Turecku, draze zaplatí, vadí Němcům
05.05.2016 10:48
Některá německá a francouzská média spíše kritizovala středeční oznámení Evropské komise, že doporučí zavedení bezvízového styku s Tureckem na základě společné dohody o zastavení přílivu migrantů do Evropy. Učinila tak ještě předtím, než Ankara splnila všechny požadované podmínky.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
Komentátor německého zpravodajského serveru Spiegel Online Markus Becker je přesvědčen o tom, že Evropa platí velkou cenu za přízeň tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. "Evropská unie teď platí za svou neschopnost sama si ochránit hranice a spravedlivě si rozdělit uprchlíky. Je teď závislá na dobré vůli tureckého prezidenta Erdogana, což ji vyjde draho," konstatuje Becker.
Becker je přesvědčen, že Evropská unie přichází o část důvěryhodnosti, zejména v otázce dodržování lidských práv a svobody slova, což jsou podle něj dvě oblasti, kde Ankara kritéria osmadvacítky nesplňuje.
"Pokud chce EU důvěryhodnost získat zpět, musí začít řešit kořeny migrační krize: egoismus jednotlivých unijních států. Když někdo ze společenství profituje - tak jako Polsko, Maďarsko, Česko nebo Slovensko z EU - a sám není připraven nic dávat, musí to mít následky," míní Becker.
I proto vítá návrh Evropské komise pohrozit nesolidárním členům osmadvacítky tvrdými platbami v rámci prosazovaného krizového mechanismu na přerozdělování uprchlíků.
Kai Küstner v komentáři veřejnoprávní televize ARD vyjadřuje přesvědčení, že bezvízový styk s Tureckem je sice dobrým krokem, ale v nesprávný čas. "Teď to vypadá tak, jakoby Evropané prezidenta Erdogana odměňovali přesně v době, kdy porušuje lidská práva a novinářům se snaží zacpat ústa jako nikdy předtím," míní.
Podle zpravodajky francouzského deníku Le Figaro Delphine Minouiové obětovala EU svobodu slova na oltář víz s poukazem na to, že zatímco Brusel chválí pokroky Ankary, turecké úřady intenzivně pronásledují novináře.
List také kritizuje plán na nucené přerozdělování uprchlíků podle kvót mezi země EU, ačkoli zkušenosti ukazují, že to nefungovalo. A pokuta 250 tisíc eur za každého jednoho nepřijatého uprchlíka pro "sobecké" státy má malou naději na přijetí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.