Nedělní projev izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o příští izraelské politice vůči Palestincům je krok správným směrem. Při příjezdu na dnešní jednání v Lucemburku se na tom vesměs shodovali šéfové diplomacií zemí EU. Český ministr Jan Kohout nicméně podobně jako dalšídodal, že detaily Netanjahuových záměrů je ještě třeba analyzovat.
Netanjahu v neděli shrnul zásady budoucí vládní politiky vůči Palestincům a vůbec poprvé uznal jejich právo na vlastní stát, i když s řadou podmínek.
"Z mého pohledu se jedná o krok správným směrem, to je třeba obecně uznat," řekl k tomu Kohout při příjezdu na jednání, na němž se právě i otázkou izraelské politiky vůči Palestincům bude jednat.
ČTĚTE TAKÉ: Netanjahu: Jsem připraven jednat o míru s Palestinci
Izrael: USA neustoupíme, s výstavbou osad nepřestaneme
Obama chce od Izraele ústupky. Má šanci vyjednat mír?
Izraelský premiér možnou existenci samostatného palestinského státu ale podmínil tím, že palestinská strana bude Izrael považovat za domov Židů a že palestinský stát nebude ozbrojen, hraniční kontroly zůstanou v rukou Izraelcůů,přičemž mírová jednání mají být obnovena bez podmínek.
Projev kritizovali nejen radikální, ale i umírnění Palestinci, podle nichž Netanjahu nehovořil o palestinském státu, nýbrž o izraelském protektorátu.
Také Kohout řekl, že Netanjahuův projev obsahoval řadu otázek, jež "je třeba analyzovat", a že se toto téma dostane na program dnešního jednání evropských ministrů.
Jako první malý krok kupředu označil návrhy šéf švédské diplomacie Carl Bildt. Současně nicméně podotkl, že jako stát nemůže být označeno cokoli. Otázkou prý je, zda by v případě splnění podmínek stanovených Netanjahuem bylo možné opravdu hovořit o státu. To je podle Bildta třeba ještě blíže prozkoumat.
"Poprvé od nové izraelské vlády a od premiéra slyšíme, že zmiňují řešení založené na dvou státech," podotkla eurokomisařka pro vnější vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová, která to označila za důležitý posun kupředu. "Avšak samozřejmě mnoho dalších kroků by mělo následovat," dodala.
Připomněla také, že pozicí Evropské unie je, aby se dlouholetý konflikt mezi Izraelci a Palestinci vyřešil tak, aby vedle sebe fungovaly dva samostatné státy. Například finský ministr Alexander Stubb v reakci na dotaz, zda byl návrh izraelského premiéra dostatečný k tomu, aby se posunuly vztahy mezi EU a Izraelem, řekl, že nikoli.
Do Lucemburku dnes dorazí izraelský ministr zahraniční Avigdor Lieberman, s nímž budou zástupci českého předsednictví či Evropské komise o situaci v regionu i prohloubení vztahů mezi Izraelem a 27členným blokem jednat.
Foto: ČTK/AP, Reuters a tisková služba EP