Volby u sousedů
Průlom: polským premiérem po volbách zůstane Tusk
10.10.2011 08:04 Aktualizováno 10.10. 09:40
Výsledky po sečtení hlasů z 93 procent obvodů po neděleních parlamentních volbách v Polsku potvrzují bezprecedentní vítězství současného premiéra Donalda Tuska. Pravděpodobně se stane prvním polským politikem, který povede vládu ve dvou funkčních obdobích za sebou. Jeho proevropská Občanská platforma (PO) získala necelých 39 procent hlasů.
Druhé je národně-konzervativní Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského, předsedy vlády z let 2006 až 2007, se 30 procenty hlasů. Třetí nejsilnější stranou v novém polském parlamentu pravděpodobně bude antiklerikální Palikotovo hnutí. Tuto stranu, která se stala "černým koněm" nedělních voleb, podpořilo 9,9 procenta voličů.
PO bude podle dosavadních výsledků moci pokračovat ve vládní spolupráci se svým koaličním partnerem, Polskou lidovou stranou (PSL). Lidovci získali 8,55 procenta hlasů. V dolní komoře polského parlamentu, Sejmu zasedá 460 poslanců. PO a PSL obsadí asi 236 křesel.
Do parlamentu se dostal ještě Svaz demokratické levice, jehož podpora poprvé od roku 1991 spadla pod desetiprocentní hranici. Na tuto stranu, která je největším poraženým současných voleb, hlasovalo 8,2 procenta voličů. Po tak slabém výsledku SLD si svojí pozicí nemůže být jistý jeho předseda Grzegorz Napieralski, od kterého si straničtí kolegové slibovali zisk okolo 15 procent hlasů.
Za vítěze voleb v katolickém Polsku se může považovat Palikotovo hnutí, které sesadilo SLD z dosavadní pozice trojky v Sejmu. Strana "zlobivého dítěte" polské politické scény Janusze Palikota, bývalého poslance z PO, ještě před několika týdny podle předvolebních průzkumů neměla šanci na to, aby se do parlamentu vůbec dostala.
K nedělním volbám přišlo 48,63 procenta voličů, méně než při posledních parlamentních volbách v roce 2007. Tehdy ale byla volební účast nejvyšší od roku 1989. Voliče k urnám před čtyřmi lety dohnalo znechucení dvouletou vládou PiS, která si za svůj cíl dala nekompromisní boj s korupcí a elitami údajně spojenými s komunistickými strukturami z období před rokem 1989. Za vlády PiS si Polsko vysloužilo pověst ultrakonzervativní země, jejíž političtí představitelé nedůvěřují Evropské unii a mají fobii z Německa a Ruska.
Celkové oficiální výsledky voleb do Sejmu a do Senátu oznámí polská ústřední volební komise v úterý večer.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.