Nejoblíbenější země
Poláci a Rumuni dobývají Německo
11.08.2017 20:39 Původní zpráva
Nikoliv Velká Británie, ale Německo se loni opět stalo nejoblíbenější zemí pro migranty z ostatních států EU. Mnozí Němci se proti diví, proč se Britové kvůli přistěhovalectví rozhodli opustit unii.
Fakt, že se do Británie přistěhovaly za prací statisíce Východoevropanů, zejména Poláků, byl totiž údajně jeden z hlavních důvodů takzvaného brexitu, tedy rozhodnutí Britů o odchodu z unie. Jenže aktuální statistiky jednoznačně potvrzují, že zatímco se Britové "hroutí" z náporu nechtěných východoevropských přistěhovalců, Němci se bez problémů dokáží vyrovnat i s daleko větším počtem těchto migrantů.
Už v roce 2015, tedy před hlasováním o brexitu, přišlo do Německa dvakrát tolik lidí z jiných zemí EU než do Británie. A tento trend se potvrdil i loni. Podle aktuální výroční zprávy Německého úřadu pro migraci a uprchlictví (BAMF) se v roce 2016 přistěhovalo do Německa 634 tisíc lidí z jiných států EU, z toho 77 procent připadalo na obyvatele východní Evropy. Británie se opět drží zhruba na polovině tohoto počtu.
Německo vede tabulku nejoblíbenější přistěhovalecké země i z hlediska takzvané čisté migrace, tedy rozdílu mezi počtem přistěhovaných a naopak vystěhovaných migrantů, kteří už se třeba vrátili domů. Při takovém propočtu přibylo v Německu loni 300 tisíc cizinců z EU, zatímco ve Velké Británii to bylo "jen" 248 tisíc.
Faktu, že Britům vadí údajně příliš velký počet přistěhovaných Poláků a Východoevropanů, zatímco Němci si nestěžují ani na mnohem silnější přistěhovaleckou vlnu ze stejných zemí, si začínají všímat i německá média. "Když se u nás hovoří o kriminalitě, nezaměstnanosti nebo kulturních rozdílech, téměř nikdo z Němců tyto problémy s migranty nespojuje s 1,7 milionu lidí, žijících v Německu a pocházejících z Polska. V Británii je polský instalatér základním symbolem nechtěné migrace," konstatuje příklad server welt.de. Článek doplňuje videem o "rasistických" útocích na Poláky na britských ostrovech.
Německá média připomínají, že polská migrace do Německa přitom rozhodně nijak nezaostává za migrací stejného etnika do Británie. Podle aktuální zprávy úřadu BAMF se loni přistěhovalo do spolkové republiky Německo 123 tisíc Poláků, přičemž čistý přírůstek těchto migrantů činil 50 tisíc. Přesto Poláci nejsou nejpočetnějšími přistěhovalci. Rumunů totiž přišlo loni do Německa 171 tisíc. Po Rumunech a Polácích následují Bulhaři (66 tisíc), Chorvaté (51 tisíc), Italové (42 tisíc), Maďaři (41 tisíc) a Řekové (22 tisíc). Počet přistěhovalců z České republiky je v tomto srovnání naprosto marginální. S necelými 8 tisíci přistěhovalci figurují Češi až na 15. místě v žebříčku přistěhovalectví ze států EU.
Německo přitom zůstává nejoblíbenější zemí pro přistěhovalce z unie i v absolutních číslech, tedy při započtení přistěhovalců ze starých i nových států EU. V Německu dnes žije a pracuje 4,1 milionu cizinců z jiných unijních zemí. Teprve pak následuje s 3,1 miliony Velká Británie. Na dalších místech jsou Francie (2,2 milionu), Španělsko (2) a Itálie (1,8).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.