Tisk
Poláky prý stíhají za protesty. Chtějí zastrašit lidi, tvrdí advokát
24.10.2017 08:09
Asi 800 Poláků čelí v celé zemi kvůli obviněním z různých přestupků opletačkám se soudy, a to proto, že se zúčastnili protivládních protestů. Uvedl to opoziční list Gazeta Wyborcza. Podle něj jde o "pomstu režimu na obyčejných občanech" a o "kolektivní politické procesy".
Na lavici obžalovaných se ocitli například účastníci demonstrace před sněmovnou při sporném schvalování rozpočtu loni v prosinci, aktivisté, kteří se vsedě pokoušeli zablokovat pochod krajních nacionalistů, anebo účastníci protidemonstrace k pravidelné manifestaci příznivců současné vlády připomínajících leteckou katastrofu u Smolenska, při které zahynul bratr předsedy vládnoucí strany, tehdejší prezident Lech Kaczyński.
Jedni čelí obvinění, že neuposlechli policejního pokynu k rozchodu, druzí se mají zodpovídat, že bránili v pořádání povolené akce. Z rušení veřejného pořádku se má zodpovídat muž, který během protidemonstrace tak hlasitě křičel, že odváděl pozornost účastníků provládní manifestace.
Procesy jsou podle listu zatím na počátku, dva případy soud odročil na listopad, třetí má pokračovat v prosinci. Obžalované podle deníku hájí advokáti Jacek Dubois i Jakub Wende, synové advokátů, kteří v dobách komunistického režimu hájili disidenty a nezávislé odboráře.
"Jsou to pokusy zastrašit lidi. Má to předvést, co se stane těm, co se odváží kritizovat režim," uvedl advokát Jacek Dubois. Za hrozné považuje to, že nynější vláda sahá po chvatech komunistického režimu, který například obviňoval opoziční aktivisty roznášející letáky ze "znečišťování města". Nyní například za demonstraci přímo ve sněmovně hrozí obvinění z "rušení domovního klidu".
V jednom případu soudce zprostil viny čtyři předáky občanského sdružení Obywateli RP (Občané Polské republiky), kterým hrozil až rok vězení za vpád do sněmovny. Ale sněmovní kancelář jim odmítla vydat propustky, a tak se rozhodli pro akt občanské neposlušnosti.
"To je důležitý rozsudek. Znamená, že ještě máme v Polsku svobodné soudy. Soud rozhodl, že občan má právo užívat svých ústavních práv," prohlásil opoziční senátor Bogdan Klich. Týž soudce zprostil viny i aktivisty, kteří do sněmovny přišli s transparentem "Nevzdáme se našich práv a ty odebrané získáme zpět". Prokuratura se ale odvolala, a tak proces bude pokračovat.
Vládní strana podle listu nechtěla soudní procesy komentovat, pouze senátor Adam Bielan poznamenal, že nezná podrobnosti, ale "všichni musí dodržovat zákon, bez ohledu na to, zda jsou to moji voliči, anebo voliči senátora Klicha".
Minulý týden organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) odsoudila kroky, které podnikly policie a justice proti některým protivládním demonstrantům. Zpráva AI dokládala případy sledování, obtěžování a soudního pronásledování demonstrantů s cílem rozehnat masová shromáždění a zabránit jejich organizování. Stíháno je podle AI několik desítek lidí, ale jejich počet se může rozšířit na stovky.
AI vyzvala polskou prokuraturu, aby "zanechala stíhání demonstrantů", a policii, aby se zdržela nepřiměřených a nikoli nutných opatření" během poklidných manifestací. Organizace zároveň vyzvala polskou vládu, aby respektovala svobodu shromažďování a svobodu projevu. Polské ministerstvo vnitra závěry zprávy okamžitě odmítlo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.