Pašeráci lidí
Policie na Saské hranici vloni zadržela 360 převaděčů
12.01.2016 22:56
Policie v sousední německé zemi Sasku zadržela loni 360 převaděčů, kteří se snažili nelegálně dopravit běžence do Německa. Je to více než dvojnásobek proti roku 2014, uvedla rozhlasová stanice MDR. Převaděči překračovali hranice do Německa z Česka i z Polska.
Jen malá část převaděčů jsou lidé, kteří se snaží dopravit do Německa své příbuzné nebo známé. "V 90 procentech případů to jsou skupiny pachatelů, kteří se silně zaměřují na maximální zisk," uvedl mluvčí policie Markus Pfau. "Právě orientace na zisk s sebou nese to, že si ti lidé udělali obchod z utrpení a chudoby uprchlíků. A zcela jednoznačně počítají i s tím, že uprchlíci mohou být zraněni, a klidně riskují i jejich životy," dodal.
Podle policie nedokázaly obchod převaděčů účinně překazit ani dočasně obnovené hraniční kontroly, které potrvají ještě přinejmenším do poloviny února. "Převaděčům obchody jen kvetou. A nemálo zločinců říká, že se dnes dá převaděčstvím vydělat víc peněz než obchodem s drogami," řekl šéf policie v Pirně Jörg Baumbach. Pašování pervitinu z Česka do Německa přitom dosud saští policisté označovali za jeden z nejzávažnějších projevů přeshraniční kriminality.
Policie přiznává, že boj proti převaděčům je komplikovaný. Zatýkat se totiž daří jen lidi, kteří skutečně dopravují běžence přes hranice, šéfové organizovaných pašeráckých skupin často žijí v zahraničí a pracují pomocí prostředníků.
"Proto vedeme vyšetřování z větší části utajeně a snažíme se získat důkazy proti hlavám převaděčských band v Istanbulu," řekl Pfau. Pokud se podaří tyto důkazy získat, Německo je předá Turecku, aby mohlo stíhat převaděče na svém území, nebo vystaví mezinárodní zatykač a žádá po Turecku vydání podezřelých.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.