Sudetští Němci
Posselt: Rušit Benešovy dekrety? Výhradně věc Čechů
20.05.2018 14:44
Sudetští Němci chtějí pokračovat v dosavadní cestě usmíření s Čechy, ujistil jejich šéf Bernd Posselt. Na sjezdu sudetských Němců v bavorském Augsburgu také vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí o případném zrušení takzvaných Benešových dekretů je výhradně na Česku. Pokrok posledních let ve svém projevu ocenil i bavorský premiér Markus Söder (CSU). Ještě podle něj ale zbývá ujít kus cesty.
Posselt pochválil cestu ke smíření, kterou se oběma stranám v posledních letech podařilo urazit. "Nechceme tuto cestu opustit a apelujeme na ostatní, aby tuto cestu neopouštěli," zdůraznil.
Je možné, že se tím obracel i na některé německé politiky. Jeden z nich - státní tajemník německého ministerstva vnitra Stephan Mayer (CSU) - totiž v sobotu na sjezdu prohlásil, že takzvané Benešovy dekrety nepatří do dnešní Evropy. Po několika letech, kdy se o Benešových dekretech na sudetoněmeckých sjezdech vůbec nehovořilo, tak na téma znovu přišlo, což podle informací ČTK vedlo k silné diplomatické aktivitě na české straně.
Žádný z dalších řečníků ale nakonec dekrety, na jejichž základě byli sudetští Němci v Československu po druhé světové válce zbaveni občanství i majetku, nezmínil. Nový bavorský premiér Söder v souvislosti s vyjádřením Mayera, které Mayer podle informací ČTK dopředu s nikým nekonzultoval, hovořil o tom, že způsobilo "určité podráždění". Mayer je podle něj ale ještě mladý muž. "Hodně sázím na vnitřní diskusi v Česku, ta je důležitá," uvedl k dekretům zase Posselt.
Ve svém projevu, který byl často přerušován potleskem, jinak Söder ocenil svého předchůdce ve funkci Horsta Seehofera (CSU), kterému se podle něj podařilo otevřít bránu k nové kvalitě vztahů a porozumění s Čechy. "Je to náš úkol, tuto bránu držet otevřenou," prohlásil jednapadesátiletý politik. "Kontakt mezi Bavorskem a Českem a Německem a Českem je dobrý, ale může být ještě lepší," vyjádřil také své přesvědčení Söder, který věří, že v Praze brzy vznikne nová vláda.
I když letos po dvou letech na sudetoněmeckém sjezdu nebyli členové české vlády, ocenil Posselt přítomnost jiných českých politiků a také českého velvyslance v Německu Tomáše Podivínského. Už v pátek Posselt vyjádřil přesvědčení, že se v příštích letech sudetoněmecký sjezd uskuteční přímo v Česku. Jako jedno z možných měst konání zmínil Brno.
Vztahy Čechů a sudetských Němců se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům po druhé světové válce zkonfiskován. Z české strany byl důležitý mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), který v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při odsunu po druhé světové válce.
Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty na tři miliony Němců. Česko-německá deklarace z roku 1997 v této souvislosti hovoří o vyhánění a nuceném vysídlení. Podle česko-německé komise historiků při něm přišlo o život až 30 tisíc Němců.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.