Zrovnoprávnění žen
Přepsat "Španěly" na "Španělky." Ministryně chce změnit ústavu
16.07.2018 22:10
Nová španělská vláda, v níž minulý měsíc poprvé v historii zasedlo více ministryň než ministrů, si jako jednu z priorit stanovila i zrovnoprávnění žen a mužů. Skoncovat s patriarchálními stereotypy ve španělské společnosti hodlá řadou návrhů zákonů. Zvažuje také upravit text ústavy, v níž se hovoří jen o Španělech, ale už ne o Španělkách. V této souvislosti zadala studii španělské královské akademii (RAE), která vydává španělské jazykové normy.
"Je nutné začít tím, že budeme mít ústavu, která zahrne i nás, ženy," uvedla minulý týden v parlamentu vicepremiérka Carmen Calvová, která je zároveň ministryní pro rovnost. V této souvislosti připomněla přísahu vlády před králem z minulého měsíce. "Některé z nás stálo úsilí přísahat jako ministr, když jsme ministryně," zdůvodnila Calvová, proč vláda zadala španělské jazykové akademii studii možných změn textu ústavy.
Podle deníku El Espaňol zmiňuje španělská ústava 23krát "Španěly" a ani jednou "Španělky", 34krát "poslance" a ani jednou "poslankyně", devětkrát "ministry" a ani jednou "ministryně". Podle expertů, na něž se odvolal deník El Espaňol, je maskulinní plurál společný pro ženy a muže gramaticky správně, feministky si ale zřejmě myslí opak, uvedl deník.
K vyjádření vicepremiérky Calvové se v parlamentu kriticky vyslovila například poslankyně Patricia Reyesová. "Opravdu si myslíte, že toto má být priorita ministerstva pro rovnost? A věříte tomu, že to projde? Já myslím, že to bude komplikované, či spíše nemožné," komentovala Reyesová zadání studie na změnu textu ústavy.
Calvová ale v posledním týdnu hovořila i o jiných plánech svého ministerstva, například chce prosadit normu na racionalizaci pracovní doby ve Španělsku. Tou se zabýval už v roce 2012 podvýbor dolní komory parlamentu, na plénum se tato otázka ale nedostala. "Problém je, že ve Španělsku chodíme z kanceláří domů v osm večer místo v šest, jako je to jinde v Evropě," uvedl šéf Asociace pro racionalizaci pracovní doby Španělů (ARHOE) José Luis Casero. Přitom by podle něj stačilo zkrátit dvouhodinové přestávky na oběd, které mnohé firmy v zemi mají.
Španělská vláda chce také reformovat trestní řád a zákon o trestním řízení, pokud jde o násilí na ženách. "Když žena neřekne ano, znamená to ne," uvedla k tématu Calvová. K diskusi o změnách v této sféře přispěl dubnový verdikt soudu v Pamploně, který odsoudil pětici mladíků za sexuální zneužití osmnáctileté dívky a neuznal činy za znásilnění, jak navrhovala obžaloba. Verdikt vyvolal masové a opakované demonstrace po celém Španělsku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.