Baskicko
Proces se separatisty nebyl spravedlivý, zní ze Štrasburku
07.11.2018 13:05
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku uznal stížnost pěti baskických separatistických politiků, kteří byli v roce 2011 odsouzeni k několikaletým trestům vězení za pokus obnovit stranu Batasuna. Ta byla zakázána kvůli napojení na teroristickou organizaci ETA. Štrasburský soud v úterý označil proces s pěti baskickými separatisty za nespravedlivý kvůli podjatosti jedné soudkyně. Verdikt chtějí využít katalánští separatisté v kauze bývalého vedení tohoto regionu, které je obžalováno ze vzpoury.
Populární baskický politik Arnaldo Otegi a čtyři jeho političtí kolegové, kteří už si tresty vězení odpykali a nyní jsou na svobodě, si stěžovali na podjatost soudkyně Ángely Murillové. Ta je poslala do vězení, ačkoli už předtím ji španělský soud v jiném Otegiho procesu kvůli podjatosti ze soudního řízení vyloučil.
Štrasburský soud nyní rozhodl, že v procesu s baskickými politiky byl porušen článek evropské konvence o lidských právech, který zaručuje právo na spravedlivý proces. Verdikt neukládá španělskému státu ani žádnou povinnost, ani je odškodnit, podle španělského tisku ho ale Otegi využije k napadení soudního zákazu zastávat do roku 2021 veřejnou volenou funkci.
Baskický lídr Otegi, který byl od roku 1995 deset let členem baskického parlamentu, byl odsouzen v roce 2009 k deseti letům vězení. Podle verdiktu soudu se pokoušel obnovit stranu Batasuna "podle pokynů vedení ETA". V roce 2012 mu nejvyšší soud trest snížil na šest a půl roku, z vězení byl propuštěn v roce 2016. Od loňska vede koalici Euskal Herria Bildu.
Strana Batasuna byla ve Španělsku v roce 2003 zakázána, neboť byla považována za politické křídlo baskické separatistické organizace ETA. Jako sdružení, nikoli politická strana, byla však Batasuna legální ve Francii až do ledna 2013, kdy se strana rozpustila.
Organizace ETA oznámila definitivní konec ozbrojeného boje za nezávislost Baskicka, který si vyžádal životy více než 820 lidí, v roce 2011. Letos v květnu ETA oficiálně ukončila svou více než půlstoletou existenci. Ve svém poslední prohlášení ale uvedla, že její bývalí členové budou dál usilovat o nezávislé Baskicko. Ceremoniálu k ukončení existence ETA se letos účastnil také Otegi.
Štrasburský úterní verdikt chtějí využít katalánští separatisté ve snaze osvobodit politiky, kteří jsou obžalováni ze vzpoury. Katalánský premiér Quim Torra dnes na zasedání španělského parlamentu vyzval k demisi předsedu nejvyššího soudu Carlose Lesmese. Torra také řekl, že zintenzivní medializaci katalánské kauzy v zahraničí. O to se snaží i katalánský expremiér Carles Puigdemont, který pobývá v Belgii, protože ve Španělsku mu hrozí zatčení kvůli separatismu. V úterý Puigdemonta v belgickém Waterloo navštívil i Otegi, který mu tlumočil "solidaritu baskických separatistů".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.