Slovensko
Romové jsou často nezaměstnaní. Brzdí je nízká kvalifikace
17.08.2018 12:01
Zaměstnanost příslušníků početné romské menšiny na Slovensku zaostává za většinovou populací. Důvodem je nízká úroveň jejich vzdělání, kvalifikace a dovedností. Vyplývá to z analýzy ekonomů slovenského ministerstva financí, kteří doporučili úřadům podpořit zapojení Romů na trhu práce a do vzdělávání.
Ve sledovaných regionech Slovenska míra nezaměstnanosti Romů loni činila 40 procent, byla tak pětinásobně vyšší než u většinové populace. Podíl zaměstnaných Romů se v době růstu slovenské ekonomiky a poklesu nezaměstnanosti na nová minima zvýšil jen mírně a dosáhl 21 procent, zatímco u většinové populace míra zaměstnanosti činila až 51 procent. Romové navíc často najdou práci jen na kratší úvazky nebo během sezonních prací a během krize patří mezi zaměstnance, kteří přicházejí o práci jako první.
Podle studie z roku 2013 žije na pětimilionovém Slovensku přes 400 tisíc Romů, tedy skoro čtyřikrát tolik, než vyplynulo z posledního sčítání lidu. Většina Romů bydlela v osadách na středním a východním Slovensku, a to často v nevyhovujících hygienických podmínkách.
Romským dětem se ve slovenském školském systému podle analýzy ministerstva financí nedaří, opouštějí ho brzy a se špatnými výsledky. V rámci testování žáků Romové dosahují jen zhruba poloviční úspěšnosti ve srovnání se svými spolužáky.
Slovensko v minulosti opakovaně čelilo kritice nevládních organizací či Evropské komise například v souvislosti s diskriminací romských dětí ve vzdělávacím systému. Slovenské soudy zase dříve zakázaly vytváření zvláštních školních tříd pro Romy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.