Záchrana
S migranty u Malty pomohou čtyři státy. Loď stále nekotví
13.04.2019 10:20 Aktualizováno 13.04. 13:19
Více než 60 migrantů, které na začátku dubna zachránila loď u libyjského pobřeží, přijme kromě Francie a Německa také Portugalsko a Lucembursko. Oznámily to podle agentury AP maltské úřady.
Plavidlu německé neziskové organizace Sea-Eye, které už více než týden čeká u maltského pobřeží, však Malta zakotvit ve svém přístavu nepovolí. Běžence na pevninu přepraví maltské lodě, odtud pak poputují do hostitelských zemí.
"Nejmenší člen Evropské unie se opět stal terčem zbytečného nátlaku, aby řešil případ, za který ani nenesl odpovědnost a který ani nebyl v jeho kompetenci," uvedla maltská vláda v prohlášení, podle nějž Valleta dala jasně najevo, že nadále nemůže nést toto břemeno.
Na palubě lodi Alan Kurdi se momentálně nachází 62 zachráněných migrantů, včetně žen a dětí, a 17 členů posádky. Zakotvit ve svých přístavech plavidlu zakázala kromě Malty také Itálie a Libye. Valletta uvedla, že nemůže otevřít své přístavy humanitárním záchranným lodím, protože jejich aktivita pobízí převaděče běženců.
Berlín i Paříž už v pátek oznámily, že jsou ochotny přijmout část běženců na palubě lodi Alan Kurdi. Do Německa by mělo poputovat 22 migrantů, do Francie dalších 20 zachráněných.
Organizace Sea-Eye v pátek varovala, že situace na lodi je kritická. Maltského premiéra Josepha Muscata vyzvala, aby plavidlu neprodleně otevřel přístav.
Italský ministr vnitra Matteo Salvini, který už dříve opakovaně nepovolil záchranným lodím vplout do italských přístavů, dohodu o přijetí migrantů ve čtyřech unijních zemích ocenil. Maltskou vláda pak pochválil za to, že "postupuje správně, když odmítá nebezpečný a nepřiměřený nátlak vyvíjený nevládními organizacemi".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.