Kódují pro NATO
Šifranti Stasi stále pracují pro německou vládu. A NATO
26.09.2010 18:43
Špičkoví šifranti a matematici, kteří dříve pracovali pro bývalou východoněmeckou tajnou policii Stasi, jsou již přes deset let ve službách nynější německé vlády a pracují často i pro Severoatlantickou alianci.
Po pádu Berlínské zdi více než desítku těchto šifrantů tajně shromáždila tehdejší západoněmecká vláda kancléře Helmuta Kohla, aby zabránila možnosti, že tito špičkoví odborníci dají svůj talent do služeb některých zemí Blízkého východu nebo jiných nepřátelských států.
"Jde o vynikající matematiky, kterým nelze osobně nic vyčítat," řekl magazínu Der Spiegel Otto Leiberich, bývalý představitel západoněmeckých tajných služeb zapojených do operace.
Spolková republika ale východoněmecké experty nemohla oficiálně přijmout do svých služeb, neboť bonnská vláda se po sjednocení země v roce 1990 zavázala, že ve státních úřadech nebudou působit žádní bývalí pracovníci Stasi. Rozhodla se proto operaci zamaskovat a zaměstnala je v soukromé firmě Rohde & Schwarz SIT, která nyní sídlí v Berlíně. Založena byla podle Spiegelu pro tento účel v lednu 1991.
Někteří z bývalých šifrantů Stasi dosud stále pracují v podniku, který má v současnosti okolo 150 pracovníků a sám se označuje za "privilegovaného dodavatele vysoce bezpečných šifer" pro NATO. Podle magazínu vyvinul šifrovací systém Elcrodat, kterým jsou vybaveny ponorky, lodě a vojenské vrtulníky aliance.
Firma podle Spiegelu také dodává německému ministerstvu vnitra mobilní telefony zajištěné proti odposlouchávání. Jeden takový prý používá i kancléřka Angela Merkelová. "Z Mielkeho šifrantů se tak stali šifranti Merkelové," glosoval to magazín z odkazem na bývalého šéfa Stasi a jednoho z nejmocnějších mužů NDR Ericha Mielkeho.
Rohde & Schwarz SIT nechtěla tyto informace podle časopisu komentovat. To, jak moc si německá vláda cení jejích služeb, ale podle Spiegelu dokládá fakt, že jeden z jejích dřívějších vedoucích pracovníků byl vyznamenán spolkovým křížem za zásluhy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.