Skandál kolem diet. Šéf britské sněmovny odmítá rezignovat
18.05.2009 18:06
Skandál kolem pochybných náhrad vyplacených britským poslancům podle dnes zveřejněného průzkumu dál podkopává pozice tří hlavních stran. Vedl I k výzvě k odstoupení předsedy Dolní sněmovny Michaela Martina, který se ale debatě o svém odvolání vyhnul. Vůdce opozičních konzervativců David Cameron vyzval k okamžitému vypsání předčasných voleb.
Skupina poslanců připravila návrh na vyslovení nedůvěry předsedovi Dolní sněmovny, labouristickému veteránovi Michaelu Martinovi, který podle nich celou krizi špatně zvládl. Martin dnes při vystoupení ve sněmovně vyjádřil nad aférou kolem poslaneckých náhrad, poprvé od jejího propuknutí, "hluboké politování".
ČTĚTE TAkÉ: V Británii padají hlavy kvůli poslaneckým účtům
Skandál s účty bere voliče labouristům i konzervativcům
Pokud by byl Martin odvolán, byl by to první takový případ od roku 1695. V prohlášení, které bylo očekáváno v Británii s velkým napětím, Martin prohlásil, že poslanci voliče zklamali a musí opět získat jejich důvěru.
Oznámil, že svolá mimořádnou schůzku s premiérem Gordonem Brownem a šéfy hlavních stran, aby navrhli potřebné reformy poslaneckých odměn.
Když se však poslanci dožadovali zařazení návrhu na jeho odvolání na pořad jednání, Martin uvedl, že to parlamentní pravidla neumožňují. Podle komentátora BBC závěr Martinova vystoupení připomínal frašku.
Šéf konzervativců Cameron dnes v souvislosti s celým skandálem vyzval premiéra Browna k okamžitému vypsání parlamentních voleb, které by se konaly současně s volbami do Evropského parlamentu 4. června. Oznámil také, že konzervativci uspořádali petici za vypsání předčasných voleb.
Namočeni jsou všichni, ale nejvíce to slízli labouristé
Premiér musí vypsat volby do června 2010 a jeho labouristé soustavně zaostávají za konzervativci, i když skandál se podepsal na popularitě všech stran.
V průzkumu, jehož výsledky zveřejnil deník The Daily Telegraph, získali konzervativci 39, labouristé 23 a rovněž opoziční Liberální demokraté 19 procent hlasů. Potenciální zisky zbývajících stran se zvýšily o devět procent na celkových 19.
To znovu podnítilo spekulace o značném posílení Strany zelených, protievropské Strany nezávislosti Spojeného království a krajně pravicové Britské národní strany ve volbách do Evropského parlamentu.
Bulvární deník The Sun dnes napsal, že "voliči mají dost této vlády, mají dost chamtivých poslanců, dost jejich předsedy, který změnil Matku všech parlamentů (tedy britský parlament) v matku všech podvodných politiků. Dejte Britům volby - hned."
Premiér Brown volání po volbách vzhledem k výsledkům průzkumů určitě odolá. Ale špatné výsledky labouristů v evropských volbách by mohly znovu vyvolat pochybnosti o tom, zda má stranu do všeobecných voleb vést.
Britská média zdůrazňují, že Brown, který Martina dosud podporoval, dnes uvedl, že takové rozhodování je jen na parlamentu a ne na vládě.
Bouři vyvolaly zprávy, že řada poslanců si dávala proplácet věci, na něž měli jen velmi pochybný nárok. Šlo o desetitisíce liber. Ve snaze utlumit rozhořčení veřejnosti Brown jako premiér kvůli tomu pozastavil výkon funkce náměstkovi ministra spravedlnosti a jako vůdce Labouristické strany pozastavil členství v ní jednomu poslanci.
V opoziční Konzervativní straně ze stejných důvodů odstoupil jeden poslanec z funkce poradce Davida Camerona.
V pátek bylo oznámeno, že policie a prokuratura budou společně zkoumat, zda ve věci sporných výdajů zahájit trestní stíhání.
Foto: Profimedia, ČTK/AP a Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.