Migrační krize
Slovensko poskytlo dočasné útočiště tisícovce uprchlíků
23.01.2017 13:45
Slovensko za uplynulých osm let pomohlo ve spolupráci s mezinárodními organizacemi při přesídlení více než tisícovky uprchlíků do vyspělých zemí. Informovalo o tom slovenské zastoupení Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Bratislava naopak dlouhodobě vystupuje proti přerozdělování uprchlíků mezi členské státy EU na základě povinných kvót.
Slovensko od roku 2009 do letošního ledna přijalo z uprchlických táborů v Africe, Asii a na Blízkém východě 1043 uprchlíků, kterým poskytlo dočasné útočiště. Během nanejvýš půlročního pobytu na Slovensku absolvují zdravotní prohlídku, očkování a přípravu na život v nové zemi. Na projektu se kromě IOM podílí také Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který během pobytu uprchlíků na Slovensku hradí výdaje na jejich zdravotní péči a poskytuje jim sociální služby.
Po pobytu v centru ve východoslovenském městě Humenné, které slouží pro dočasné přijetí nejzranitelnějších skupin uprchlíků pod ochranou UNHCR, jsou uprchlíci přesídleni do zemí, kde najdou trvalý domov. Ze Slovenska tak v rámci zmiňovaného programu odjeli hlavně do Spojených států, ale také do Kanady a Norska. V centru dosud pobývali hlavně uprchlíci somálské národnosti, dále běženci původem z Afghánistánu, Eritreje, Iráku, Palestiny a Súdánu. Většinou šlo o rodiny s dětmi nebo matky.
Slovensko předloni také uzavřelo s Rakouskem dohodu, na jejímž základě Bratislava na svém území ubytovala uprchlíky během vyřizování jejich žádosti o azyl v Rakousku.
Slovenský premiér Robert Fico v minulosti opakovaně odmítl rozhodnutí většiny členských států EU o zavedení povinných kvót na přerozdělování uprchlíků mezi státy evropské osmadvacítky. Toto rozhodnutí jeho předchozí vláda napadla u unijního soudu. Slovensko během nedávného předsednictví v Radě EU přišlo s návrhem takzvané efektivní solidarity. Podle předlohy by se každá země EU musela podílet na řešení problémů spojených s migrací, ale zároveň by sama rozhodovala o způsobu pomoci.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.