Slovenští vojáci by se měli do konce letošního roku stáhnout z mezinárodní mise v Kosovu (KFOR). Navrhlo to ministerstvo obrany v materiálu, který předložilo slovenské vládě. Návrh zdůvodňuje změnou úlohy, kterou jednotky KFOR v Kosovu plní, a plánovaným posílením slovenského kontingentu v Afghánistánu. Omezit přítomnost v jednotkách KFOR se rozhodlo i Česko.
Slovenští vojáci by měli podle předloženého materiálu zastavit práci v KFOR ještě do konce září. Do konce roku by se měli zaměřit na stahování materiálu, techniky a personálu na Slovensko.
Mezinárodní jednotky KFOR v poslední době především pomáhají budovat kosovské bezpečnostní síly. Slovensko ale neuznalo samostatnost Kosova, a proto se slovenští vojáci do těchto aktivit nezapojují, uvádí se v materiálu.
Návrh zatím nebyl zařazen na jednání vlády a není jasné, kdy se jím bude kabinet zabývat. Ministr obrany Ľubomír Galko ale už tento týden informoval v Bruselu generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena, že Bratislava chce působení v KFOR ukončit.
Stáhnou se i Češi
Slovensko se na misi KFOR podílí od roku 1999, v současnosti v ní působí 140 jeho vojáků. Jejich stažení přijde slovenskou vládu na 1,5 milionu eur (zhruba 37 milionů Kč).
Po odchodu z mise KFOR budou Slováci působit ještě v evropské policejní misi EULEX. Na Balkáně je Slovensko zastoupeno také v misi Althea v Bosně.
Omezit svou přítomnost v misi KFOR se rozhodla i česká vláda. Podle českého ministra obrany Alexandra Vondry už není v Kosovu tolik práce, aby vyžadovala rozsáhlý český kontingent o přibližně 500 vojácích. V misi by proto mělo zůstat asi devadesát vojáků.
Praha stejně jako Bratislava plánuje i posílení svého kontingentu v Afghánistánu. Podle Vondry bude tamní česká mise posílena přiměřeně snížení počtu vojáků v Kosovu. Vzhledem k vyšším nákladům na vyslání mise do Afghánistánu si ale ministr nemyslí, že by bylo možné posílit českou účast v mezinárodních silách ISAF až o 400 vojáků stažených z mise KFOR.