Zahraniční politika
Slovensko zatím neuznává Guaidóa prezidentem Venezuely
06.02.2019 22:26
Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák zatím nemá podporu dvou vládních stran v otázce uznání Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Ministra, který chce, aby Slovensko zaujalo stejný postoj jako Evropská unie a Česká republika, podporuje pouze strana Most-Híd a část opozice. Vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a Slovenská národní strana (SNS) chtějí, aby Slovensko drželo neutrální stanovisko. Lajčák za tím vidí boj o voliče, uvedl deník Pravda.
"Zatím nemáme politické stanovisko na to, abychom přijali jednoznačnou pozici Slovenské republiky k dění ve Venezuele," řekl Lajčák po jednání evropského výboru slovenského parlamentu. Sám ovšem chce, aby Slovensko jednalo ve shodě s EU. Před odklonem od proevropské politiky varuje i koaliční Most-Híd.
K tématu se na sociálních sítích vyjádřil i předseda strany Směr-SD a někdejší premiér Robert Fico, podle kterého dochází ve Venezuele k pokusu zlikvidovat existující politický režim. "Slovensku jako malé zemi svědčí, když si v mezinárodních otázkách zachovává zdravý úsudek, když se opírá o principy mezinárodního práva," citovala jeho slova Pravda.
Proti uznání Guaidóa se na jednání výboru vyjádřil i jeho předseda Ľuboš Blaha (Směr-SD). "Určitě nejsem pro to, abychom podporovali opozičního lídra nebo americkou invazi. Obě možnosti jsou katastrofální," prohlásil.
"Slovensko ani EU nepodporují žádné násilné akce ve vztahu k Venezuele, žádnou intervenci. Postojem EU je podpora demokratických voleb, aby se všichni občané Venezuely měli právo rozhodnout svobodně, koho vnímají jako svého nejvyššího představitele," vyjádřil se ministr zahraničí, jehož postoj podpořila i nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita (SaS).
Kolem dvou desítek států EU - včetně Británie, Německa, Francie, Španělska a České republiky - uznalo spolu se Spojenými státy a většinou států Jižní Ameriky Guaidóa za prozatímní hlavu státu. Autokratického socialistu Nicoláse Madura, jehož mandát nevzešel z demokratických voleb, vyzývají, aby vypsal nové prezidentské volby. Toto stanovisko ale nesdílí ani Itálie, a to kvůli odporu protestního Hnutí pěti hvězd (M5S), které se podílí na vládě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.