Němci rozpoutali chaos
Slovenský politik se v televizi ARD pustil do Merkelové
04.11.2015 15:50 Původní zpráva
Richard Sulík, slovenský europoslanec a ekonom, se při vystoupení v německé veřejnoprávní televizi ARD tvrdě opřel do migrační politiky Berlína a do spolkové kancléřky Angely Merkelové. Tu dokonce učinil zodpovědnou za smrt uprchlíků ve Středozemním moři. Sulík byl hostem v předním diskusním pořadu Menschen bei Maischberger (Lidé u Maischbergerové), který se vysílá v úterý večer a trvá 75 minut.
Tradiční talkshow s pěti hosty, čtyřmi politiky a jednou novinářkou (taz), měla za téma spor o řešení uprchlické krize v německé velké vládní koalici (CDU/CSU a SPD), ale slovenský host ji využil i k zúčtování s německou migrační politikou.
Některá jeho vyjádření byla poměrně ostrá a německá média, jež Sulíka celkem obsáhle citovala, je charakterizovala jako velmi kontroverzní a jedovatá.
Dva přítomní významní němečtí politici, Norbert Blüm (CDU) a Ralf Stegner (SPD), kteří se opakovaně se Sulíkem pouštěli do slovního křížku, označili jeden z jeho výroků za "nestoudnost" a "cynismus".
Byla to reakce na následující věty: "Sto mrtvých dětí. To je důsledek humanistické politiky, která lidem nakukává, že jsou tu všichni vítáni."
Chování kancléřky Angely Merkelové v uprchlické krizi označil slovenský host za "protiústavní". Celý svět se dle něj při pohledu na německou politiku uplynulých dvou měsíců chytá za hlavu. "Zemi, která neumí hlídat své hranice, vedou měkkouši," prohlásil.
Je to prý absurdní. Uzavření hranic podle něj dříve či později přijde, neboť jinak přijde do Evropy celý svět. A Evropa není s to, aby ho celý ubytovala. Nejde však o hranice Německa, ale o střežení hranic schengenského prostoru.
"Je důležitější zachránit vlastní lidi než zachránit celý svět," argumentoval dále Sulík.
Když ho socialista Stegner, který vášnivě odmítá takzvané tranzitní zóny pro uprchlíky a označuje je za vězení, obvinil z egoismu, Sulík odvětil: To co říkáte, zní hezky, zní to humanisticky, ale není to praktikovatelné. Je to populistické blabala. Ale nefunkční."
A dodal, že egoismus není trestný čin. Také si přisadil, že kdyby se nebombardovaly všechny možné země, byl by možná klid.
Sulík vyčítá EU, že selhala při ochraně svých vnějších hranic. "Neexistuje povinnost přijímat uprchlíky," tvrdí. Požaduje jako řešení vytvoření centrálních přijímacích táborů v Africe a Arábii mimo hranice Unie. V těchto zařízeních by se přímo na místě rozhodovalo o žádostech o azyl. Každá země by pak sama určovala, komu by azyl udělila a komu ne.
Za nynější uprchlický chaos v Evropě je odpovědná Merkelová, řekl slovenský poslanec Evropského parlamentu.
Richard Sulík (47) emigroval ve svých dvanácti letech s rodiči do západního Německa, kde studoval fyziku a ekonomii. Po návratu na Slovensko začal úspěšně podnikat a angažovat se v politice. Založil pravicově-liberální politickou stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a zhruba rok předsedal Národní radě SR. Díky výborné znalosti němčiny a zajímavým, kontroverzním názorům je u německých médií poměrně oblíben jako host a partner k rozhovorům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.