Průzkum
Šok: AfD už je na východě Německa nejsilnější stranou
07.09.2018 14:31 Původní zpráva
Ultrapravicovou Alternativu pro Německo (AfD) by dnes na východě Německa už volilo více lidí než vládní CDU kancléřky Angely Merkelové. Vyplývá to z aktuálního průzkumu veřejného mínění pro televizi ARD a deník Die Welt.
AfD, která se vymezuje vůči uprchlíkům a kritizuje migrační politiku vlády, by na území bývalé Německé demokratické republiky dostala 27 % hlasů, zatímco vládní CDU by se musela spokojit s 23 %. Na třetí místě figuruje Levice (Die Linke) s 18 % a na čtvrtém sociální demokracie (15 %).
Průzkum, jehož výsledky označil například deník Focus za "šokující", potvrdil výrazné rozdíly ve volebních preferencích mezi obyvateli západní a východní části země. Zatímco v celoněmeckém průzkumu je nadále s 29 % preferencí nejsilnější stranou vládní koalice CDU/CSU a AfD se musí spokojit se 16 %, na východě už se vůbec poprvé od sjednocení Německa dostala do čela ultrapravice.
Úspěch Alternativy pro Německo dávají politologové do souvislosti s migrační krizí a zejména s událostmi v saském městě Chemnitz, kde vypukly nepokoje po zabití pětatřicetiletého Němce, z něhož jsou podezřelí dva muži z Íráku a Sýrie. Město zažilo řadu demonstrací a údajně i útoků na cizince. Zatímco AfD protiimigrační protesty podpořila, kancléřka Merkelová i řada dalších německých politiků odsoudili zneužívání lidské tragédie k vyvolávání nenávisti vůči všem cizincům a uprchlíkům.
Fakt, že se Alternativa pro Německo stala v posledním průzkumu na východě Německa nejsilnější stranou, nepředstavuje přitom zdaleka jediný výrazný rozdíl v preferencích mezi východní a západní části země. Průzkum také například potvrdil, že zatímco na západě důvěřuje policii 85 % dotázaných, na východě to jen 69 %.
Podobné je to s důvěrou v práci médií. V západním Německu důvěřuje médiím 52 % respondentů, na východě jen 29 %. Vláda se na území bývalé Německé spolkové republiky těší důvěře 46 % obyvatel, v zemích bývalé Německé demokratické republiky je to 35 %.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.