Ohrožování lidí
Španělská města se rozhodla zakročit proti stádům divokých prasat v ulicích
19.08.2022 08:47
Některá španělská města se začnou zbavovat velkých skupin divokých prasat, která lze ve městech běžně vidět. Začínají ohrožovat lidi a zvykla si příliš na život zajištěný vyhrabáváním odpadků. Informovala o tom agentura Reuters.
Divočáky lákají popelnice a líbí se jim, že je lidé krmí. Potulují se nebo polehávají po parcích a v ulicích předměstí. Způsobují nehody srážkami s cyklisty nebo řidiči na skútrech a obtěžují lidi, kteří nesou tašky s nákupem. Nedávno skončila v nemocnici dívka, která utrpěla zranění při srážce s divokým prasetem v Cadaquésu severně od Barcelony.
Barcelona za loňský rok nahlásila 1200 incidentů zahrnujících divoká prasata. Popová hvězda Shakira tvrdí, že prasata na ni zaútočila, když se procházela s dětmi jedním barcelonským parkem.
Podle veterinárního technika Carlese Conejera, který řídí likvidační operaci divočáků v Barceloně, žádný veterinář nechce zvířata zabíjet. "Ale musíme to dělat, nemůžeme je pustit zpět do přírody, protože ztratila instinkt," řekl.
Večer Conajerovi lidé shodili síť na skupinu divokých prasat, která hlasitě kvičela, než je veterináři uspali a pak utratili. "Toto je nejhorší fáze naší práce," řekl Conajero, když nakládal mrtvá zvířata do auta.
Divočáci ve městech nejsou ve Španělsku novinkou, ale za epidemie covidu-19, kdy se městské aglomerace zklidnily, jich začalo přibývat.
Barcelona problém nechce řešit výhradně zabíjením zvířat. Rozmístí uzavřenější odpadkové koše a bude pokutovat za krmení zvířat. Utracení vepři poslouží jako materiál ke studiu případných chorob stravovacích návyků.
Část obyvatel souhlasí s tím, že krmit divočáky není správné. "Přestávají být divokými zvířaty, potulují se kolem jako kočky," říká čtyřicetiletý Alex. Podle španělského institutu pro výzkum loveckých zdrojů bude mít příští rok populace divokých prasat přes dva miliony jedinců.