Spojené státy a Rusko si na letišti vyměnily špiony
09.07.2010 11:59 Aktualizováno 09.07. 16:53
Letoun s deseti ruskými agenty, kteří byli ve čtvrtek vyhoštěni z USA v rámci největší výměny špionů od skončení studené války, přistál odpoledne v Moskvě. Letadlo se čtyřmi osobami odsouzenými v Rusku za špionáž pro Západ přistálo na vojenském letišti v Británii, odkud bude pokračovat v letu do USA.
Američané ve čtvrtek vyhostili deset údajných ruských vyzvědačů, Rusové týž den prezidentským dekretem omilostnili čtyři osoby odsouzené za špionáž pro Západ. Výměna se uskutečnila ve Vídni.
ČTĚTE TAKÉ: Ruští špioni odletěli do Moskvy, výměna se rozběhla
V mediálně ostře sledované operaci na vídeňském letišti asi 45 minut před polednem přistál nejprve Boeing 767, který si u společnosti Vision Airlines pronajala americká vláda, a krátce po něm Jak-42 ruského ministerstva pro mimořádné situace. V americkém letounu podle předpokladů cestovalo deset ruských agentů zadržených koncem června v USA, ruský stroj do rakouské metropole dopravil čtyři osoby vězněné v Rusku za špionáž pro Západ.
Krátce po přistání se mezi oběma letouny přesunulo několik osob a po několika desítkách minut ruský stroj letiště opustil. Nedlouho po něm odstartoval i americký letoun.
Podle médií jde o dosud největší známou výměnu zadržených ruských a amerických špionů. Desítka ruských agentů ve čtvrtek před newyorským soudem uznala svou vinu a byla vyhoštěna. Ruský prezident Dmitrij Medveděv souběžně podepsal milost pro čtyři osoby odsouzené v Rusku za kontakty se západními rozvědkami. I ony musely písemně uznat svou vinu.
Při omilostnění prezident Medveděv podle kremelských zdrojů přihlížel k tomu, že Suťagin strávil v cele už okolo jedenácti let, Zaporožskij devět let a Skripal pět a půl roku. Americké zdroje upozornily, že zdravotní stav některých vyměňovaných je po mnohaletém věznění špatný, protože "podmínky v ruských věznicích jsou mnohdy velmi tvrdé".
Čtyři prozápadní špioni mohou podle amerického ministerstva spravedlnosti odcestovat po propuštění z ruských věznic do USA i se svými rodinami, pokud si to budou přát. Američané s nimi byli v kontaktu od pondělí.
Skupina ruských agentů se už do USA vrátit nemůže, což podle amerických médií platí i pro Vicky Pelaezovou (55), která má peruánské občanství, soudním rozhodnutím přišla o americké. Ruské zdroje uvádějí, že Pelaezová hodlá v Rusku strávit asi týden a chce se vrátit do Peru, kde mají její příbuzní ranč. V Peru chce žít i přesto, že jí Moskva přislíbila doživotní měsíční rentu 2000 dolarů (přes 40 tisíc korun), volná víza pro dva její dospělé syny a byt v Rusku.
Špionka Anna Chapmanová, která má díky dřívějšímu, dnes již rozvedenému manželství britské občanství, se hodlá podle rozhlasové stanice Hlas Ameriky usadit ve Spojeném království.
Výměny špionů během studené války |
1962 USA pustily na svobodu plukovníka KGB Rudolfa Abela výměnou za Garyho Powerse, pilota špionážního letadla U-2 sestřeleného nad SSSR v roce 1960. 1969 Britové osvobodily sovětské agenty Petera a Helenu Krogerovou za Geralda Brooka, vězněného za špionáž v SSSR. 1981 Guenter Guillaume, agent východoněmecké Stasi, vyměněn za západní agenty. |
Foto: ČTK/APA
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.