Kontroverzní výrok
Srbský prezident ocenil Miloševiče, kosovští politici se bouří
10.09.2018 17:33 Aktualizováno 10.09. 21:31
Srbský prezident Aleksandar Vučić nazval bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče "velkým" vůdcem a vyvolal tím pobouření v okolních balkánských státech, zejména v Kosovu. V nich totiž mají Miloševičovo jméno spojené zejména s krveprolitím, ke kterému došlo během válek v 90. letech.
Vučić navštívil v neděli srbskou menšinu žijící v Kosovu a během svého hlavního projevu k přítomným vyzval k míru a usmíření s kosovskými Albánci, zároveň ale pochválil Miloševiče. "Milošević byl velký srbský vůdce, jehož úmysly byly ty nejlepší, nicméně výsledky byly velmi slabé," uvedl současný srbský prezident, který byl v roce 1999 Miloševičovým ministrem informací. "Ne protože to tak chtěl, ale protože naše přání byla nerealistická, když jsme opomněli a podcenili zájmy a touhy ostatních národů," dodal.
Podle kosovského prezidenta Hashima Thaçiho je vychvalování Miloševiče provokací. "Slyšeli jsme slova o míru, porozumění a dobrých sousedských vztazích," uvedl Thaçi. "Rovněž jsme ale slyšeli chválu Miloševiče a jeho generálů. Tyto dvě věci k sobě nepatří," dodal. I ostatní kosovští vůdci Vučiče kritizovali s tím, že svou řečí dal jasně najevo, že má v úmyslu pokračovat v politice Slobodana Miloševiče. Evropská unie by to podle nich měla jasně odsoudit.
Někdejší srbský a jugoslávský prezident Slobodan Milošević, kterému je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní a rozpoutání několika válek, zemřel v průběhu procesu před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. U moci se Milošević udržel do podzimu 2000. Následující rok jej srbská vláda vydala ICTY, kde byl souzen pro genocidu, zločiny proti lidskosti a válečné zločiny. Rozsudku se ale nedočkal; zemřel v březnu 2006 na selhání srdce ve věku 64 let.
Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku před deseti lety. Bělehrad ji ale nikdy neuznal a snaží si zachovat vliv zejména na severu země, kde žije srbská menšina. Kosovo jako nezávislý stát nicméně uznalo více než 100 zemí včetně České republiky.
Normalizace vztahů mezi Kosovem a Srbskem je důležitým předpokladem pro členství obou států v Evropské unii.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.