Vystoupení prominentního kritika islámu Geerta Wilderse mělo vlít drážďanské Pegidě čerstvou krev do žil. Podle německých médií šlo o propadák. Pegiďanům je ale "lživý tisk" u zadku.
Nechceš si na chvíli podržet vlajku? Rolf ani nečeká na odpověď a už strká její žerď čerstvému známému z Česka. Mladík srší nadšením podobně jako jeho přátelé, s nimiž přijel z Frankfurtu nad Mohanem do Drážďan, aby si na mítinku hnutí Pegida (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) poslechl vystoupení Geerta Wilderse, nizozemského poslance a šéfa Strany pro svobodu (PVV).
Nizozemec má mezi přítomnými na záplavové louce u Labe na okraji Drážďan postavení hvězdy. Jak jinak, jde o nejslavnějšího islamobijce v Evropě, kterému by rádi zakroutili krkem mnozí vyznavači muslimské víry. Už roky žije téměř v izolaci pod stálou ochranou osobních strážců.
Pro vedení Pegidy v čele s Lutzem Bachmannem, který si pro dnešní 13. duben oblékl výjimečně sako s bílou košilí a modrou kravatou, znamená pozvání Wilderse hodně. Chce jak mobilizovat stále unavenější fandy svého hnutí a přilákat nové příznivce, tak zařadit Pegidu do širšího evropského kontextu. Dle kritiků také radikalizovat.
"To je blbost," argumentuje Rolfův přítel Tom. Wilders podle něj není žádný radikál, ale jen varuje před nebezpečím islámu a islamizace Evropy. Říká prý jen bez obalu to, co se mnozí jiní bojí z různých důvodů vyslovit.
Zahájení shromáždění Pegidy se o něco odkládá. Její šéf na tribuně hlásí, že k lidovému srazišti, kde vystupují i hudební skupiny, ještě stále míří tisíce lidí. Přehání. Proč ale ne. Éterem dnes kolem Pegidy a demonstrací proti ní létají různá hausnumera. Je slunečno, ale chladněji. Přítomné však hřeje dobrá atmosféra, houstnoucí dav a pohled na les vlajek nad ním.
V uplynulých týdnech přinášeli pegiďané stále častěji vlajky, kterou má i Rolf. Tvoří ji černý kříž se žlutým lemem na červeném podkladu.
"Je to vlajka lidí kolem Stauffenberga, vysvětluje Rolf. "Byl to vášnivý vlastenec. Když stál před popravčí četou, jeho poslední slova zněla: 'Ať žije svaté Německo'." Claus Schenk von Stauffenberg byl klíčovým členem spiknutí proti Adolfu Hitlerovi a 20. července 1944 se pokusil o atentát na něj.
* Proč si odpůrci islamizace Německa vybrali za svou vlajku barvy německého odporu proti Hitlerovi?
* Jak těžké je být v Německu vlastencem?
* Jaké nehezké až odporné vlastnosti má podle německého tisku přívrženec hnutí Pegida?
* Jak se Němci stavějí k přílivu cizinců do své země, hlavně ilegálů? Je ideologie Pegidy něčím ojedinělým?
* Snižuje se důvěra Němců k jejich domácím médiím?
* Bude muset Pegida změnit některé části své taktiky, třeba demonstrace pořádané každé pondělí?
* Proč Pegida používá výrazy jako "prolhaný tisk", "zrádci lidu" nebo "my jsme národ"?
To vše se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které je v prodeji od pondělí 20. dubna 2015.