Ministryně přiznává
Syřané zpět nechtějí. Jejich potomci jsou už turecké děti
30.01.2016 17:22
Až 85 procent z téměř tří milionů syrských uprchlíků, kteří teď žijí v Turecku, si nepřeje vrátit se za současných podmínek do své vlasti. Prohlásila to turecká ministryně pro rodinné a sociální záležitosti Sema Ramazanogluová, podle níž je řešením jedině integrovat tyto lidi do turecké společnosti. Syrským uprchlíkům se loni v Turecku podle ministryně narodilo na 150 tisíc dětí.
Ramazanogluová jako jedna z prvních členek vlády otevřeně přiznává, že se Turecko musí připravit na to, že tam Syřané zůstanou.
Turecko Syřanům neposkytuje status uprchlíků, takže ti, kteří se tam uchýlili před boji, mají pouze dočasnou ochranu a jsou považováni za "hosty" v dočasné situaci. Ministryně řekla, že na jejím úřadě bylo zřízeno nové oddělení, které má řešit problémy statusu. Ministerstvo prý chce zaregistrovat všechny Syřany, i ty, kteří nežijí v uprchlických táborech. Ramazanogluová také prohlásila, že loni se Syřanům narodilo 150 tisíc dětí, které je třeba považovat za "turecké děti".
To, že její úřad uprchlíkům poskytuje jídlo, oblečení a přístřeší, je podle ministryně jenom krátkodobé opatření. "Skutečným řešením je integrace do společnosti a nejdůležitější je naučit se jazyku, najít práci a získat pracovní povolení," řekla.
O situaci uprchlíků hovořil tento týden v parlamentu vicepremiér Yalçin Akdogan. Řekl, že ve 25 dočasných ubytovacích zařízeních rozptýlených po deseti provinciích žije přes 260 tisíc Syřanů, jimž je zajištěno "jídlo, zdravotní péče, bezpečnost, sociální služby, výuka, právo účastnit se náboženských obřadů a překladatelské služby". Mimo tato místa žije v Turecku dalších asi 2,3 milionu Syřanů.
"Do tohoto dne bylo biometrickými metodami zaregistrováno" přes 2,5 milionu Syřanů, řekl Akdogan. Podle údajů dětského fondu OSN UNICEF Turecko loni poskytovalo výuku pro 400 tisíc syrských dětí, 30 tisíc syrských domácností pak dostávalo peníze a poukázky.
Evropská unie slíbila Turecku poskytnout výměnou za pomoc při řešení uprchlické krize tři miliardy eur, Turecko ale podle nových zpráv požaduje pět miliard eur (135 miliard korun).
Ankara by výměnou za pomoc měla lépe střežit hranice a omezit počet migrantů mířících do Evropy. Peníze by podle EU měly směřovat do konkrétních projektů, například do výstavby škol. Slíbené tři miliardy eur zatím Turecku poskytnuty nebyly kvůli námitkám Itálie.
Uprchlíci se dostávají do Evropy z Turecka, odkud míří na řecké ostrovy. Zaznamenán byl také nový případ ztroskotání člunu s uprchlíky. U západotureckého pobřeží utonulo deset uprchlíků, 43 se jich podařilo ze člunu zachránit. Incident se stal na trase mezi tureckým Ayvacikem a řeckým ostrovem Lesbos. Pět z obětí jsou děti, na člunu byli lidé ze Sýrie, Afghánistánu a Barmy.
Do Evropy loni dorazilo námořní či pozemní cestou přes milion uprchlíků a zhruba 3600 z nich buď utonulo, nebo se pohřešuje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.