Klidně zaplatí
Těhotné migrantky přemlouvají Němce, aby se "stali otci"
08.06.2017 05:55
V Německu v poslední době roste počet případů, kdy migrantky platí Němcům, aby se přihlásili k otcovství jejich narozených i nenarozených dětí, i když jejich biologickými otci nejsou. Ženy z Blízkého východu, Afriky, Asie a často i z východní Evropy pak dostanou v Německu povolení k pobytu.
Úřady každý měsíc odhalí velké množství takových případů, řekl mluvčí berlínského státního zastupitelství Martin Steltner. "Evidujeme dokonce i osoby, které se přihlásily k otcovství deseti dětí," dodal. Podle rádia RBB jen v německé metropoli v posledních několika měsících úřady odhalily sedm set případů takových "otcovství".
Migrantky, které jsou těhotné nebo se jim děti čerstvě narodily, často zaplatí německým mužům až pět tisíc eur (130 tisíc korun), aby uznali jejich děti za své. Děti tak automaticky získají německé státní občanství a ženy povolení k pobytu. Podle agentury DPA muži ženám neplatí výživné, neboť jde většinou o nezaměstnané, za které tuto povinnost přebírá stát.
Podle rádia RBB úřady v Berlíně odhalily dokonce dům, v němž žilo kolem sedmdesáti těhotných žen z Vietnamu, které popsaným způsobem získaly německé občanství pro své děti a povolení k pobytu pro sebe. Právní kličky však údajně využívá i řada žen z Afriky a východní Evropy. Jedním z mužů, kteří se přihlásili k otcovství dítěte matky z Vietnamu, byl podle RBB i odsouzený extremista, který otevřeně sympatizuje s krajně pravicovou Národnědemokratickou stranou (NPD).
Boj proti této praxi je složitý. Uznání otcovství i v případě, že dítě není biologickým potomkem dotyčného, není trestným činem. Na základě německých zákonů je otcem vždy ten muž, který otcovství uzná, a nikoli ten, který dítě zplodil. "Proto nemáme z právního hlediska žádnou možnost zahájit vyšetřování," uvedl Steltner. Spolkový ústavní soud navíc v roce 2013 rozhodl, že i v případě důvodného podezření, že k podvodu s otcovstvím došlo, nemohou úřady dětem německé občanství odejmout. Zůstaly by potom totiž často bez státní příslušnosti.
Poslanci však podle Steltnera v současnosti připravují změnu německých zákonů, aby do budoucna podobnému podvodnému jednání zabránili.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.