Útok na srdce EU
Teror v Bruselu: muž na útěku. Nepoužitá bomba může být jeho
22.03.2016 08:33 Aktualizováno 22.03. 19:46
Asi tři desítky lidí přišly o život při atentátech na bruselském letišti Zaventem a v metru. K útokům se přihlásil Islámský stát. Údaje o počtu obětí se zatím liší, podle hasičů je jich 14 na letišti a deset až dvacet v metru. České úřady nemají zatím informace, že by mezi nimi byli i Češi.
Belgická policie od úterního dopoledne usilovně pátrá po muži podezřelém v souvislosti s útokem na letišti. Muž má světlou rozepínací bundu a na hlavě tmavou čepici s brýlemi, zřejmě aby ho nebylo možné dobře poznat.
Předtím média zveřejnila záběr na stejného člověka s dalšími dvěma muži, které označila za osoby, jež se pravděpodobně vyhodily do povětří. Neoficiální snímek je z vnitřního informačního okruhu belgické policie. Belgická prokuratura večer oznámila, že útok na letišti provedli "zřejmě" dva sebevražední atentátníci.
"TERORISMUS - Podezřelý k identifikaci. Policie se snaží zjistit totožnost tohoto člověka. Je podezřelý ze spáchání atentátu na letišti Zaventem v úterý 22. března 2016. Pokud poznáváte tuto osobu nebo pokud máte informace o tomto útoku, obraťte se na vyšetřovatele prostřednictvím bezplatného telefonního čísla 0800 30 300. Diskrétnost je zaručena," uvádí se v policejní výzvě. Na neoficiální fotce všech tří mužů je vidět, jak před útokem tlačí zavazadlové vozíky v odbavovací hale letiště Zaventem. Snímek, který podle vlámského serveru HLN unikl do médií, pochází z jedné z bezpečnostních kamer. Podle deníku La Derniere Heure dva muži v černém, údajní sebevražední útočníci, mají na levé ruce rukavici. V nich se údajně skrývaly rozbušky k bombám.
V letištní hale nastaly dvě exploze. Poté byl nalezen jeden nepoužitý pás výbušnin, který naznačuje, že poslední ze tří útočníků nebyl s to bombu odpálit nebo si to rozmyslel. Pyrotechnici řízeným výbuchem třetí bombu zneškodnili brzy odpoledne.
Podle prokuratury je zatím příliš brzy na zveřejnění bilance obětí. Podle hasičů je 14 mrtvých na letišti a deset až dvacet v metru. O celkem zhruba 30 obětech hovořil šéf národního krizového centra. Bruselský starosta Yvan Mayeur uvedl, že v metru zahynulo nejméně 20 lidí. Zraněných je podle různých zdrojů kolem 200, řada z nich je v kritickém stavu.
Belgické krizové centrum nebude v úterý schopné definitivním způsobem upřesnit informace o identitě či občanství obětí, řekli diplomaté.
Útoky se odehrály poté, co minulý pátek bruselské bezpečnostní síly zadržely Salaha Abdeslama, jednoho ze spolupachatelů loňských teroristických útoků v Paříži.
Policie údajně v terminálu letiště nalezla útočnou pušku kalašnikov, což by odpovídalo výpovědím svědků, podle kterých výbuchům předcházela střelba a výkřiky v arabštině. Nejméně jedna ze dvou vybuchlých bomb obsahovala podle lékařů ošetřujících zraněné také hřebíky. Pyrotechnici nalezli a zneškodnili i třetí bombu, která během útoků nevybuchla.
Nejméně jedna z výbušnin, které použili sebevražední útočníci při útoku na letišti, obsahovala i velké množství hřebíků. Vyplývá to z povahy zranění lidí, kteří byli po incidentu převezeni do nejbližších nemocnic. Lékař Marc Decramer z nemocnice Gasthuisberg v Lovani řekl, že ošetřil jedenáct lidí s vážnými zraněními, tři z nich v kritickém stavu. Podle Decramera zranění utrpěli četné zlomeniny a hluboké rány způsobené vymrštěným sklem a hřebíky. Očití svědci útoku na letišti sdělili, že mnoho zasažených utrpělo zranění hlavně v oblasti dolních končetin. Některým exploze zcela, jiným téměř amputovala jednu či obě nohy. Podobné následky měl například výbuch podomácku vyrobené bomby při bostonském mezinárodním maratonu v červnu 2013. Při něm tři lidé zahynuli a přes 260 jich bylo zraněno.
"První osobou, kterou chtějí bezpečnostní síly identifikovat, je pachatel," uvedl bruselský starosta Yvan Mayeur. Mezi zraněnými je podle něj "hodně národností". "Je to válka. Je to nepopsatelné. Všechno je zničené, rozbité na kousky," řekl deníku Le Soir mluvčí belgických hasičů Pierre Meys. Za čtyřicet let své služby prý ještě nikdy nic tak hrozného neviděl. Zranění mají podle něj povahu "válečných zranění". Exploze se odehrála zhruba ve středu soupravy metra a byla "extrémně silná". Způsobila prý dokonce zhroucení části podzemního parkoviště přiléhajícího ke stanici Maalbeek.
Egyptský deník Al-Watan uvedl, že IS chce v Evropě provést další operace. "Akce (v Bruselu) se uskutečnila na základě velmi rychlého plánování a rozhodnutí," sdělili islamisté.
O spojitosti IS s útoky v Bruselu hovořil v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Cadena Cope španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo. IS je podle něj schopný své teroristické buňky aktivovat ve velmi krátkém čase, žádné velké přípravy skupina prý činit nemusí. "Stačí rozkaz a oni zaútočí," řekl.
Podle informací vlámského deníku De Morgen by se mohlo jednat o pomstu za zadržení teroristy z pařížského Bataclanu, Salaha Abdeslama, který podle dostupných indicií plánoval další útok na belgické půdě. Není však doposud jasné, zda teroristická buňka zodpovědná za výbuch na letišti má na Abdeslama přímé napojení. Belgické tajné služby podle deníku spekulují, že v Evropě je v současné době aktivních několik teroristických buněk a že jejich cílem se Belgie stala kvůli účasti belgických bojových letadel F16 na operacích proti ISIS v Iránu a v brzké době též v Sýrii. "Pro ISIS se Belgie stala součástí koalice po boku USA a Francie, a tím jejich nepřítelem," uvedl zdroj.
Anketa:
Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?
-
Ano. 26 %
-
Ne. 35 %
-
Dočasně ano. 38 %
Brusel se v úterý probudil do krvavého rána. Teroristé nejprve krátce po 8.00 udeřili v odletové hale letiště Zaventem. V místě vypukla panika, lidé překotně opouštěli terminál, uchýlili se mimo jiné i na letištní plochu.
Útok se podle dostupných informací odehrál v části odletové haly, která je přístupná bez bezpečnostních kontrol. Podle BBC se tedy zdá, že nebyly zanedbány žádné předpisy. Prevence před útoky ve volně přístupných prostorech má svá omezení, velký význam má zpravodajská činnost tajných služeb. Známo také není, podle jakého klíče si teroristé v hale své cíle vybrali.
Krátce po explozích na letišti vybuchla nálož i v bruselském metru ve stanicí Maalbeek, v jejíž blízkosti se nacházejí instituce Evropské unie. Při explozi v metru údajně zemřelo dvacet lidí. Na záběrech belgické televize bylo vidět, jak z vchodů stanice metra Maalbeek stoupá kouř. Na místě údajně byla rovněž slyšet střelba.
České úřady nemají zatím informace, že by mezi oběťmi byli i Češi.
V reakci na události v Bruselu zvýšila Belgie varování před teroristickými útoky v celé zemi na nejvyšší stupeň, bezpečnostní opatření zpřísnily i další evropské státy včetně České republiky.
"Nejnovější události nám ukázaly, že terorismus nezná hranic. Více než kdy jindy musejí policejní síly spolupracovat. Musíme zajistit, aby všichni naši policisté, nejen ti elitní, byli náležitě vycvičeni k reakci na takovéto incidenty v budoucnosti," uvedl prezident Evropské policejní konfederace EuroCOP Angels Bosch.
Média přinášejí svědectví z výbuchů v metru. "Byla to hrůza, viděl jsem lidi, kteří byli naprosto spálení, všude byla spousta krve," vypověděl v deníku De Standaard Abdel Melloul, který poblíž metra pracoval a poskytoval první pomoc raněným. "Neumím si představit, že někdo, kdo se nacházel uvnitř, to mohl přežít." V současné chvíli není jasné, zda k výbuchu došlo v soupravě metra, nebo na peroně.
"Slyšeli jsme hroznou ránu a pak se to stalo. Všude kolem létalo sklo a vznikla panika. Jsem stále v šoku," ohlásila se z letiště rozhlasová hlasatelka Eva Daelemanová, která se chystala k odletu. Spolu s kolegyní Tatyanou Beloyovou, která se právě vracela, měly štěstí. "Jedna z výbušnin byla odpálena nedaleko kavárny Starbucks, tam to lidé hodně schytali, všude bylo vidět krev," řekla Beloyová, které se s kolegyní podařilo z místa utéct a odjet taxíkem.
Panika se zmocnila i centra města, kde zdroje potvrdily výbuchy ve stanici metra Maalbeek a Schuman nedaleko evropských institucí. "Je to chaos, jsme zabarikádovaní v práci," uvedla pro TÝDEN.CZ Češka, která pracuje pro Evropskou komisi a vystoupila ze stanice Maalbeek těsně před tím, než v ní došlo k výbuchu.
"Byl jsem v bezcelní zóně na letišti a slyšel jsem dvě velmi, velmi hlasité exploze," citovala televize SkyNews svědka události Alexe Rossiho. "Cítil jsem chvění budovy. Byl tam také prach a kouř," dodal. "Panuje tady přesvědčení, že šlo o teroristický útok, nikdo na letišti to ale oficiálně nepotvrdil," řekl Rossi.
Za nejčernější den v historii Belgie od konce druhé světové války označil úterní události předseda N-VA a antverpský primátor Bart De Wever.
Belgické úřady v souvislosti s útoky posílily bezpečnost kolem jaderných elektráren v zemi. Do Bruselu byly vyslány bezpečnostní posily; jedná se o 225 vojáků.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.