Předseda EK
Tragický moment pro celou Evropu, říká k odchodu Britů Juncker
22.09.2019 15:42
Odchod Británie z Evropské unie je "tragickým momentem pro Evropu". V rozhovoru, který vyšel ve španělském deníku El País, to řekl předseda končící Evropské komise Jean-Claude Juncker. Zároveň prohlásil, že lituje toho, že komise nezasáhla proti falešným zprávám před britským brexitovým referendem v roce 2016. Navzdory dosavadním komplikacím s přípravou dohody o podmínkách britského vystoupení z evropského bloku se Juncker domnívá, že Londýn a Brusel se do konce října na takovém dokumentu shodnou. Právě 31. října přitom končí mandát Jucnkerovy komise, tedy ve stejný den, na kdy je v současné chvíli odchod Británie z EU plánován.
Podle šéfa evropské exekutivy jde brexit "proti smyslu historie a proti duchu (bývalého britského premiéra Winstona) Churchilla, který se svého času zastával Spojených států evropských".
"Myslím, že máme ještě šanci dosáhnout dohody s Londýnem," uvedl zároveňo Juncker. Dodal, že jeho schůzka s britským premiérem Borisem Johnsonem z minulého pondělí byla "konstruktivní a částečně pozitivní". "Nesdílím představu těch, kteří si myslí, že si Johnson zahrává s námi i sám se sebou. Věřím, že se snaží najít dohodu přijatelnou jak pro britský, tak pro evropský parlament," prohlásil Juncker.
Poznamenal, že lituje toho, že se Evropská komise "rozhodla nezasáhnout" v roce 2016, kdy se v Británii chystalo referendum o odchodu z EU. Téměř 52 procent voličů se v něm vyslovilo pro opuštění evropské osmadvacítky. Juncker v rozhovoru mluvil o "kampani lží a falešných zpráv" před referendem a dodal: "V komisi jsme se rozhodli nevměšovat na žádost Davida Camerona (tehdejšího britského premiéra - pozn. ČTK), a to byla velká chyba."
Na dotaz španělského listu ohledně snah Katalánska o dosažení nezávislosti Juncker řekl, že nebude komentovat probíhající soudní kauzy ve Španělsku. Španělský nejvyšší soud má totiž vynést verdikt v procesu s vůdci hnutí za katalánskou nezávislost. "Nejsem nakloněn stupidnímu nacionalismu, protože ten nikam nevede," dodal nicméně šéf komise a ihned zdůraznil, že "to není komentář proti Katalánsku, které respektuji takové, jaké nyní je".
Zástupci nezávislosti, ať již pravicoví, či levicoví, jsou nyní v čele tohoto severovýchodního španělského regionu se 7,6 milionu obyvatel.
"Evropa je malý kontinent, který ztrácí důležitost ekonomicky i demograficky," varoval Juncker. "Není tedy čas na nacionalistické přeskupování, ale spíše na sjednocování národů," zdůraznil.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.