Uzavření hranic
Uprchlická krize: Řecko začíná boj proti Česku a dalším z V4
16.02.2016 21:25
Řecká vláda se pokusí zabránit vzniku jednotné fronty, kterou se snaží sestavit skupina čtyř zemí visegrádské skupiny v otázce uprchlické krize, a sice s návrhem na uzavření hranice na severu Řecka s Makedonií. Uvádí to na svém portálu řecký deník Ta Nea pod titulkem "Bitva proti 'tvrdému jádru' za řešení uprchlické krize".
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
-
Chystám se to udělat. 10 %
-
Ano, už jsem pomohl/a. 9 %
-
Ne. 82 %
S blížícím se summitem Evropské unie na konci týdne, ve kterém bude převládat otázka zvládnutí proudu uprchlíků, "pokračuje přetahovaná mezi tvrdým jádrem EU a těmi, kteří se snaží najít společné řešení ku prospěchu všech zemí", píše Ta Nea.
"Protievropská skupina V4 - Maďarsko, Polsko, Česká republika a Slovensko - se sešla v pondělív Praze s vládami Bývalé jugoslávské republiky Makedonie a Bulharska ve snaze vyvolat uzavření řeckých hranic," píše se dále v článku.
"Řecká vláda se tak dostává do závodu s časem ve snaze zvrátit toto vznikající ovzduší," dodává list Ta Nea, který připomíná, že Atény urychlily budování registračních center pro uprchlíky, aby se snadněji oddělovali oprávnění žadatelé o azyl od ekonomických migrantů.
V4 připravuje záložní plán uzavření makedonsko-řecké a bulharsko-řecké hranice v případě, že Řecku se nebude dařit kontrolovat proud migrantů, kteří do země připlouvají z Turecka přes Egejské moře.
Podle Ta Nea zdroje z EU uvádějí, že myšlenka V4 a jejích podporovatelů na uzavření severní řecké hranice nemá naději na úspěch. Není to jen proto, že zapojení NATO v Egejském moři zachraňuje vidinu toho, že bude ochrana vnějších hranic unie efektivnější.
Ale také kvůli postoji Německa, které se podle všeho vůči V4 vymezilo, jakož i Rakouska, u kterého se objevily náznaky souznění s názorem V4.
Šéf německých sociálních demokratů (SPD) Sigmar Gabriel a německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD) se nechali slyšet, že vylučování zemí ze schengenského prostoru je "pseudořešení".
Podle rakouského kancléře Wernera Faymanna není možné, aby země V4 neplnily své povinnosti, blokovaly spravedlivé přerozdělování uprchlíků a zdržovaly plány EU na řešení uprchlické krize. Faymann připustil podporu posílení kontroly makedonsko-řecké hranice, k čemuž ale řekl, že "nejde o slavnou stránku dějin". "Co se stane, až v květnu bude hladovět u hraničního plotu Makedonie 100 tisíc uprchlíků?" řekl.
Na diplomatické frontě povede řeckou ofenzivu premiér Alexis Tsipras, který se ve středu sejde k jednání s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, a krátce před začátkem summitu ve čtvrtek se zúčastní minisummitu, který organizují Německo a Francie.
List dále cituje Junckera, který před poslanci Evropského parlamentu a zákonodárci z členských států EU řekl, že "není fanouškem uzavírání hranic". V reakci na přímý dotaz poslance řecké vládní levicové formace SYRIZA Makis Balaurase pak dodal, že "některé členské státy EU vyšly v této otázce na špatnou cestu".
Také předseda Evropské rady Donald Tusk se dnes v Aténách při setkání s Tsiprasem důrazně vyslovil proti vylučování Řecka ze schengenského prostoru volného pohybu. Tsipras poznamenal, že v Evropě dominují nyní dvě představy o budoucnosti kontinentu: proevropský přístup, který zastává i Řecko, a protievropský, podle kterého lze problémy řešit individualisticky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.