Bizarní rozhodnutí
Úřady nepustily studentku do Británie, prý by se nevrátila
23.10.2018 05:43 Původní zpráva
Studentce psychologie z univerzity v Amsterdamu bylo odepřeno vstoupit na půdu Velké Británie, kde se měla v Glasgowě zúčastnit konference zaměřené na její obor. Imigrační úřad nevěří, že studentka by se po návštěvě země chtěla vrátit zpátky, a proto její dočasný pobyt zamítl. Informoval o tom britský server The Independent.
Jedenadvacetiletá Bosňanka Nadja Džinalija momentálně studuje magisterský obor psychologie na univerzitě v Amsterdamu, kde už úspěšně získala titul bakaláře. V rámci mezinárodní studentské spolupráce měla na šest dní navštívit Velkou Británii, konkrétně univerzitu v Glasgowě, kde se bude konat konference zaměřená právě na psychologii.
Imigrační úřad ji ale odmítl dát vízum. Nevěří totiž, že by se studentka vrátila zpátky do Nizozemska, a to i přesto, že Džinalija poskytla důkaz v podobě zpáteční letenky s datem 29. října. Své rozhodnutí úřad zdůvodnil tím, že studentce končí v prosinci v Nizozemsku vízum a ve Velké Británii by ho nejspíš kvůli různým omezením a přísným podmínkám nedostala.
Džinalija si v Nizozemsku zažádala o prodloužení svého víza už v září a na rozhodnutí stále čeká. Podle právních expertů však neexistuje žádný reálný důvod, proč by jí měla být žádost zamítnuta. Z řad právníků a akademiků se ozvaly hlasy, že rozhodnutí britských úřadů nedává žádný smysl. Proč by úspěšná studentka zahazovala šanci dokončit své vzdělání jen proto, aby mohla zůstat ve Velké Británii?
Minulý rok byla v Austrálii
"Byla jsem opravdu překvapená. V minulosti už jsem žádala o několik víz a tohle je poprvé, co jsem se setkala s problémem. Jsem hodně zklamaná, že se konference nemohu zúčastnit. Cítím, že rozhodnutí nebylo dostatečné promýšlené. Z výsledku jsem byla zaskočená a stejně tak i z faktu, že nemám právo se proti tomu odvolat. Kdybych mohla požádat o přezkoumání rozhodnutí, myslím si, že by celou věc přehodnotili," svěřila se pro The Independent Džinalija, která byla minulý rok na výměnném pobytu v Austrálii a žádný problém na imigračním neměla.
Mladá Bosňanka se také obává, že kvůli tomuhle zamítnutí jí nebude umožněn vstup na půdu Velké Británie ani v budoucnu. "Mám takový špatný pocit, že pokud už jste byli jednou odmítnuti, tak je potom pro úřady lehké vaši žádost zamítnout znovu. Doufám, že se to nestane," řekla.
Proč by opouštěla prestižní studium?
"Nadja je v prvním ročníku magisterského studia na jedné z nejprestižnějších univerzit v Nizozemsku. Zamítnout její vízum jen na základě domněnky, že by svá studia v Nizozemsku opustila a využila akademické výměny s univerzitou v Glasgow jako záminky pro nezákonný vstup do Velké Británie, kde by byla ve zcela cizím prostředí, je nejen nezákonné, ale také hluboce urážející vůči Nadji," komentoval rozhodnutí imigrační advokát Jan Doerfel.
Z rozhodnutí úřadů byla šokována také Niamh Stacková, profesorka psychologie z glasgowské univerzity, která je hlavní pořadatelkou zmíněné konference. "Tihle studenti jsou součástí prestižního magisterského programu v excelentní instituci v Nizozemsku. Poskytli jasné důkazy o svém plánu vrátit se zpátky a o své finanční stabilitě. Myšlenka, že by opustili takovou kariéru a zavedený život v Nizozemsku, kde už víza k pobytu mají, jen aby mohli zůstat ve Velké Británii, nedává žádný smysl," prohlásila.
"Velká Británie by měla velké štěstí, kdyby lidé jako Nadja emigrovali do její země, protože my všichni tady věnujeme svůj život tomu, abychom zlepšovali naši komunitu a zvyšovali povědomí o důležitostí duševního zdraví. Cílem těchto návštěv je diskutovat o odborných partnerstvích a vzájemně si vyměňovat představy o provádění různých výzkumů. Velká Británie ale paradoxně tímto krokem zavřela dveře jedné z našich studentek," komentoval případ student psychologie ze stejné univerzity jako Džinalija Lampros Bisdounis.
Mluvčí britského ministerstva vnitra mezitím prohlásil, že úřad momentálně případ znovu přezkoumá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.